• 15.04.2019 r. - strajk nadal trwa.

          • Akcja strajkowa pracowników oświaty niestety trwa nadal.

            Dziękujemy Rodzicom naszych uczniów za zrozumienie, naszym Przyjaciołom za słowa otuchy  dodające nam wiary  w sens  naszej walki o lepszą szkołę. I za pączki, które dodały nam sił by w tej walce wytrwać. 

            Wasze wsparcie jest naszą siłą. Dziękujemy !!!

                                                    

          • 12.04.2019 rok - akcja strajkowa trwa.

          • Uwaga uczniowie klas ósmych

            Strajk nauczycieli w Ośrodku trwa nadal - także w przyszłym tygodniu.

            Mimo to Dyrekcja szkoły oczekuje Was - uczniów klasy VIII Szkoły Podstawowej w poniedziałek, wtorek i środę o godzinie 8.15.

            Egzaminy się odbędą.

            Powodzenia !!!

          • 10.04.2019 rok - strajku dzień trzeci

          • Uwaga gimnazjaliści 

            Mimo trwającej nadal akcji strajkowej pracowników Ośrodka Dyrekcja oczekuje uczniów klasy III Gimnazjum                    w środę, czwartek i piątek o godzinie 8.15.

            Egzaminy się odbędą.

            Powodzenia !!!  

          • 9.04.2019 rok - drugi dzień strajku

          •  

            Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice.

            Dziękujemy Państwu bardzo serdecznie za wyrozumiałość. Ogromnym dla nas wsparciem jest fakt, że zaopiekowaliście się Państwo swoimi dziećmi w trakcie pierwszego dnia strajku. Przepraszamy za niedogodności, jakie strajk przynosi Państwu i dzieciom. Wszyscy mamy nadzieję, że dojdzie do porozumienia pomiędzy związkami zawodowymi a rządem, akcja protestacyjna się zakończy i będziemy mogli w spokoju i z godnością pracować. Na obecną  chwilę w dalszym ciągu liczymy na Państwa wyrozumiałość i cierpliwość. Wtorek 9 kwietnia 2019 roku będzie kolejnym dniem strajku.                  

          • UWAGA RODZICE

          • Strajk

            w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Żyrardowie

            (WWR, Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Szkoła Branżowa, Szkoła Przysposabiajaca do Pracy)

            Szanowni Państwo

            Informuję, że od 8 kwietnia 2019 roku Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy(WWR, Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Szkoła Branżowa, Szkoła Przysposabiająca do Pracy) przystępuje do ogólnopolskiego strajku.

            1. W całym Ośrodku w tym czasie nie będą prowadzone zajęcia dydaktyczno - wychowawcze.
            2. Nie odbędą się żadne zajęcia, również dodatkowe.
            3. W dokumencie załączonym poniżej do wiadomości znajdziecie Państwo informacje na temat usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
            4. Codziennie między godzinami 21 i 22 na stronie internetowej Ośrodka będą zamieszczane informacje dotyczące postępowania w kolejnych dniach strajku.

            Dyrektor SOSW Monika Modrzejewska

            Informacja dla rodziców dzieci uczęszczających do szkół i przedszkoli, w których odbędzie się strajk

             

             

          • Pożegnanie zimy, powitanie wiosny

          • Gdy dni stają się dłuższe, odczuwalna temperatura wzrasta, roślinki budzą się do życia to wychowankowie internatu tradycyjnie żegnają zimę i witają wiosnę. I tak we wtorek 19 marca 2019 roku sympatyczna i wesoła gromadka udała się nad żyrardowską Pisię Gągolinę z kukłą milusińskiego bałwanka Olafa. Piosenkami, pląsami i okrzykami zima ostatecznie została pożegnana. Potem wszyscy bawili się do utraty tchu w Eko –Parku.

          • Zapraszamy nie tylko do przedszkola

          • 29 marca 2019 roku odbyły się kolejne .... trzecie już Powiatowe Targi Edukacyjne. Prezentowały się na nich szkoły ponadpodstawowe z naszego powiatu. Jak na każdych wcześniejszych tak i teraz nie mogło nas zabraknąć. Zapraszaliśmy do nauki w naszym Ośrodku bardzo kolorowo i smacznie. Czekamy na Was od września. 

          • Dni Terapeutyczne - logopedia

          • W dniach 13-16 marca 2019 trwały zorganizowane przez specjalistów SOSW Dni Terapeutyczne. Od środy do piątku można było wziąć udział w warsztatach:

            p. Joanna Pakieła- „Język migowy” cz. 1 i 2

            p. Katarzyna Tabędzka- „Jak wspomagać terapię logopedyczną dzieci z niepełnosprawnością intelektualną”

            p. Paulina Tylkowska- „Wspomaganie rozwoju mowy u dzieci poprzez piosenki i zabawy muzyczne”.

            W tych dniach odbywały się także zajęcia otwarte, w czasie których zainteresowane osoby miały możliwość obserwacji zajęć logopedycznych. W piątek odbyły się Międzyszkolne Zabawy Logopedyczne dla grup przedszkolnych (prowadzenie p. Anna Lipińska, p. Joanna Pakieła, wsparcie muzyczne p. Paulina Tylkowska) oraz dla klas I-III (prowadzenie p. Wioletta Olejnik i p. Katarzyna Tabędzka, wsparcie muzyczne p. Olga Dudkiewicz). Bardzo oczekiwanym punktem Dni Terapeutycznych była konferencja pt.: „Bądźmy razem- rodzice, dzieci i terapeuci”, która odbyła się 16 marca 2019 w Resursie. Zaproszeni prelegenci wystąpili z wykładami w ramach trzech paneli tematycznych: autyzm, niepełnosprawność intelektualna i integracja sensoryczna. Zaprezentowany został również odczyt dotyczący języka migowego.

            W czasie konferencji odbyły się także występy uczniów SOSW w Żyrardowie. Uczniowie klasy I wystąpili  z piosenką w języku migowym "Stary Donald farmę miał" (akompaniament p. Olga Dudkiewicz, śpiew p. Natalia Kulpińska, kostiumy p.Anna Lipińska, chórkiem dyrygowała p. Joanna Pakieła). Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy - zespół "Migające Gwiazdy"- wystąpili z piosenką w języku migowym "Anioły patrzą na nas z góry" (muzyka p. Olga Dudkiewicz, słowa p. Joanna Pakieła).

            W czasie konferencji można było zapoznać się z ofertą wydawnictw Harmonia i Granna oraz kupić ich pomoce dydaktyczne.

            Organizatorzy Dni Terapeutycznych pragną złożyć wielkie podziękowania firmom, które wsparły finansowo to wydarzenie:

            ·         Firmie EMKA i panu dyrektorowi Krzysztofowi Rdestowi

            ·         Firmie RUUKKI POLSKA SP. Z O.O. i panu dyrektorowi Tomaszowi Soboniowi

            ·         Firmie POLMOS i panu dyrektorowi generalnemu Wiesławowi Piłatowi

            ·         Urzędowi Miasta Żyrardowa- Wydziałowi Promocji i panu Łukaszowi Kasperczykowi

            ·         Dyrekcji  SOSW

            oraz wszystkim osobom zaangażowanym w powyższe przedsięwzięcie: p. Joannie Pawelec, Annie Zakrzewskiej-Bronie (dekoracje), p. Justynie Bukowskiej (catering), p. Annie Charemskiej i p. Elwirze Kukiełce (zaproszenia i ogłoszenia w Internecie).

             

             

          • „Bezpieczny pies – bezpieczne dziecko”

          • Na terenie internatu odbyło się kolejne edukacyjne spotkanie profilaktyczne  zorganizowane we współpracy z policjantem p. Czesławem Tkaczem. Na spotkanie z podopiecznymi p. Czesław  przybył w towarzystwie swojego wieloletniego pupila Barry, który wzbudził wiele uśmiechu i radości wśród wychowanków. Zajęcia z udziałem funkcjonariusza bezpieczeństwa i psa wzbogaciły wiedzę uczniów na temat prawidłowych zachowań, które należy spełniać, żeby kontakt z psem był bezpieczny i komfortowy dla obu stron. Zajęcia uświadomiły wychowankom, że pies jest istotą żywą, która czuje głód, strach i ból, tęsknotę i chce być kochany,  szanowany, jak również to, że obdarza człowieka miłością bezwarunkową. Dowiedzieli się na czym polega prawidłowa opieka i pielęgnacja czworonoga. Podczas spotkania przećwiczyli postawy obronne na wypadek agresji ze strony psa oraz nabyli wiedzę na temat obcowania z istotą żywą jakim jest pies. Na koniec zajęć podopieczni przekazali naszemu prelegentowi budkę lęgową oraz podziękowanie od dyrekcji szkoły.

            Marek Sawoń – Zespół Ekologii i Bezpieczeństwa

          • Razem być – ładniej żyć Przestańmy kryć – sympatii nić …

          • To  hasło apelu zorganizowanego przez Samorząd Internatu, podsumowującego pracę dydaktyczno-wychowawczą i opiekuńczą w pierwszym półroczu 2018/2019.  Dnia 25 lutego w poniedziałek wieczorem o godz. 17 00   odbyło się niezwykłe spotkanie. Wychowankowie internatu oraz ich rodzice i opiekunowie spotkali się, by poznać i nagrodzić tych najlepszych. Prezentacja ze zdjęciami przypomniała imprezy, wycieczki i przedsięwzięcia, które odbywały przez 5 miesięcy. Miło było powspominać. Później były tańce, śpiewanki, zabawy i nagrody. Wszyscy  świetnie się bawili. Można było również spróbować sałatki „Gyros” oraz pysznych ciast upieczonych przez wychowawców.

          • Dyskoteka Karnawałowo - Walentynkowa

          •  😍13 lutego, od rana w szkole, przemykały czarownice. Królewny dostojnie spacerowały. Strażak i policjanci śpiewali😟😟ze Spidermanem. Czasami można było usłyszeć diabelskie śmiechy 😁Karnawał i Walentyki - to okazje do przebrania i radosnego świętowania. Dyskoteka, konkursy, poczęstunek-  nikt się nie nudził, a nogi same rwały się do tańca. O muzykę zadbali nasi wspaniali DJ Dawid i DJ Mateusz.Następna taka okazja już za rok 😍😍😍

          • Cukier uzależnia jak narkotyk

          • W dniu 14.02.2019 na terenie internatu odbyły się edukacyjne zajęcia profilaktyczne nt. „Cukier uzależnia jak narkotyk”, które zostały zorganizowane we współpracy z p. Ewą Łaguną, prezes stowarzyszenia profilaktyki uzależnień „Dotyk Nadziei”  w Żyrardowie. Pogadanka połączona z prezentacją multimedialną, grą i zabawą intelektualną, testem wiedzy wzbogaciła wiedzę podopiecznych na temat negatywnych skutków zdrowotnych uzależnienia od cukru - nadmiernego spożywania słodyczy. Podopieczni poznali produkty o najwyższej zawartości cukru oraz dowiedzieli się, że czysty biały cukier dodawany jest do wszystkich produktów spożywczych. Cukier jest substancją, która uzależnia w takim samym stopniu jak alkohol i narkotyki. Spotkanie uświadomiło podopiecznych, że warto ograniczać ilość spożywanego cukru w codziennej diecie, aby zadbać o zdrowie i ładną sylwetkę. Dziękujemy Pani Ewo za miłe, ciekawe spotkanie, wieloletnią współpracę edukacyjną i życzymy sukcesów w działalności stowarzyszenia „Dotyk Nadziei”.

            Marek Sawoń – opiekun Zespołu Ekologii i Bezpieczeństwa

          • My i ekologia - podsumowanie naszych działań

          • W dniu 10.01.2019 na terenie internatu odbyła się dyskoteka z udziałem DJ Wojciecha – p. Michała Wojciechowskiego, utalentowanego muzyka, mistrza konsoli, który od wielu lat współpracuje z naszym ośrodkiem. Impreza taneczna przy rozbrzmiewających muzycznych hitach i blasku migających kolorowych świateł to gest organizatorów wobec wychowanków za całokształt działań prospołecznych i proekologicznych poniesionych na rzecz ochrony środowiska naturalnego człowieka. Nasi podopieczni biorą systematyczny udział w różnych akcjach zbiórki odpadów: makulatury, plastikowych nakrętek, zużytych baterii, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dodatkowo pieczołowicie uczestniczą w innych ekologicznych inicjatywach, jak „Sprzątanie Świata”, „Zakręcona nakrętka”, „Odpad zdasz, drzewko masz”, „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”, „Drzewa są naszymi płucami” , „Coś z niczego dla Ziemi wiele dobrego”. Udział podopiecznych w dyskotece z DJ Wojciechem to wielkie wyróżnienie, radosne,  pełne pozytywnych przeżyć, niezapomniane wydarzenie. W imieniu podopiecznych i wychowawców internatu serdecznie dziękujemy p. Michałowi za udzieloną  pomoc w zorganizowaniu eko-imprezy, bezinteresowne ogromne serce, wieloletnią owocną współpracę.

            Marek Sawoń, Zespół ds. Ekologii i Bezpieczeństwa

          • Happening ekologiczny w środowisku lokalnym

          • Wychowankowie internatu, pamiętając o potrzebie pomagania zwierzętom, każdego roku biorą czynny udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-ekologicznej „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”. Po raz kolejny wychowankowie wdrożeni do użytecznej i szlachetnej pracy w formie wolontariatu zapragnęli odmienić los zwierząt na lepszy. W tym celu urządzili happening ekologiczny połączony z akcją ulotkową w środowisku lokalnym. Na tę okazję przygotowali ponad 100 sztuk broszur informacyjnych i wykonali transparenty zawierające hasła, nawołujące napotkanych po drodze przechodniów – mieszkańców Żyrardowa, do dostrzeżenia problemu odrzuconych,  niepotrzebnych, bezpańskich zwierząt w okresie zimy, uwrażliwienia na krzywdę i ich  cierpienie spowodowanej bezmyślnością i nieodpowiedzialnością ludzi. Wychowankowie swoim zaangażowaniem w kampanię śmiało pokonali bariery społeczne, emocjonalne, językowe. Odznaczyli się odwagą, zwiększoną aktywnością, większą empatią oraz dobrą komunikacją z ludźmi w krzewieniu humanitarnych zasad postępowania ze zwierzętami. Podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości – zarówno dzieci, jak i osób dorosłych, wszystkich obywateli miasta. Dzieci poprzez swoje uczestnictwo w happeningu odegrały bardzo ważną rolę w szerzeniu humanitarnej misji, głębiej pojęły ideę niesienia pomocy zwierzętom, a przy tym zdobyły cenne spostrzeżenia i umiejętności, które nie mogą się uwidocznić w zwykłym procesie nauczania.

            Marek Sawoń, Zespół Ekologii i Bezpieczeństwa

          • Wigilia w naszym Internacie

          • Czas   Świąt Bożego Narodzenia w Internacie jest jednym z najważniejszych wydarzeń w ciągu roku szkolnego. Niewątpliwie Wigilia, która odbyła się  17 grudnia 2018 r. w poniedziałek była właśnie takim wydarzeniem. Przygotowania do niej trwały już od kilku tygodni. Na korytarzach Internatu rozbrzmiewały kolędy, piosenki dla Mikołaja oraz widać było kolorowe, błyszczące, świąteczne dekoracje. Cała internatowa społeczność wspólnie z przybyłymi gośćmi: Krzysztof Dziwisz - Starosta Powiatu Żyrardowskiego, Krzysztof Rdest - Radny Powiatu Żyrardowskiego i właściciel firmy Emka, Robert Kakietek - wolontariusz firmy Polpharma, Aneta Trzyna – przedstawiciel firmy Emka świętowanie rozpoczęła  od wysłuchania fragmentu Pisma Świętego. Następnie Anna Rzeczkowska instruktor Hufca Jaktorów przekazała harcerskie Światełko Pokoju oraz życzenia powiązane z tegorocznym hasłem „Światło, które łączy”. Samorząd Internatu   wprowadził nas w uroczysty nastrój krótką inscenizacją, a następnie wszyscy podzielili się opłatkiem i usiedli do Wieczerzy Wigilijnej. Później  dzieci otrzymały wymarzone prezenty od Świętego Mikołaja.

            Dziękujemy sponsorom:

            Starostwo Powiatowe Żyrardów, Emka, Polpharma, p. Anna Chrzanowska, „Szlachetna Paczka”, p. Katarzyna Miler RUUKI POLSKA w Żyrardowie, darczyńcom z firmy Wavemaker.

          • Mikołaj w SOSW

          • 19 grudnia odbył się na terenie Ośrodka apel bożonarodzeniowy. Uczniowie wzięli udział w zabawie związanej z dekorowaniem świątecznego stołu, dzięki czemu mieli możliwość poznania tradycji bożonarodzeniowych oraz przypomnienia sobie świątecznych symboli i potraw. W czasie apelu uczniowie i nauczyciele zaprezentowali również kolędy i pastorałki. Zostały wręczone nagrody za udział w konkursach organizowanych w szkole, m.in. na najpiękniejszą ozdobę świąteczną. Niewątpliwie największą atrakcją było pojawienie się Mikołaja z workiem prezentów dla uczniów. Akcję „Mikołaj w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żyrardowie” zorganizowało Stowarzyszenie „Pomóż żyć”. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy Stowarzyszenia, darom przekazanym przez sponsorów i osoby prywatne uczniowie zostali obdarowani słodyczami, grami i zabawkami. W imieniu wszystkich uczniów składamy dobroczyńcom gorące podziękowania.

          • V Festiwal Kolęd i Pastorałek

          • W tym roku obchodziliśmy mały jubileusz. Powitaliśmy naszych gości na piątym już Festiwalu Kolęd i Pastorałek Szkół Specjalnych i Klas Integracyjnych. Organizowany przez nasz Ośrodek Festiwal z roku na rok gromadzi coraz więcej miłośników wspólnego kolędowania. W tym roku byli z nami przyjaciele z Grodziska Mazowieckiego, Erminowa, Piaseczna, Leszna, Teresina, Pruszkowa oraz z Żyrardowa – Szkoła nr 1 i 3. Wszystkim momentalnie udzieliła się świąteczna atmosfera, w która wprowadzili nas nauczyciele Ośrodka swoją pastorałką. Uroczyście Festiwal rozpoczęła pani dyrektor Ośrodka – Monika Modrzejewska. Zaszczycili nas równie wzruszeni przedstawiciele władz powiatowych i miejskich: Prezydent Miasta Żyrardowa – pan Krzysztof Lucjan Chrzanowski, Starosta Powiatu Żyrardowskiego – pani Beata Sznajder, pani Elżbieta Wrońska z Rady Miasta Żyrardowa i pan Adam Lemiesz zajmujący się oświatą w Powiecie Żyrardowskim. O fantastyczną atmosferę na scenie zadbali Olga Dudkiewicz oraz Wiesław Tupaczewski. Każdy wykonawca mógł poczuć się wielkim artystą, ponieważ występował na dużej scenie Centrum Kultury w Żyrardowie. Mimo, że rozdano dyplomy i nagrody w trzech kategoriach wokalnych i jednej plastycznej - zwycięzcami są wszyscy uczestnicy.

            WYNIKI V FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK

            Kategoria – soliści do lat 14

            I miejsce – Karolina Chudon SOSW Żyrardów

            II miejsce – Piotr Radomski ZSS Erminów

            III miejsce – Bartosz Możejko SOSW Pruszków

            Wyróżnienie – Oliwia Zielińska SOSW Żyrardów

            Kategoria – soliści powyżej 14 lat

            I miejsce – Tomasz Idziak Szkodziński SOSW Leszno

            II miejsce – Karolina Krośnia ZSS Grodzisk Mazowiecki

            III miejsce – Bartłomiej Rudkowski ZSS Erminów

            Wyróżnienie – Sylwia Rutecka SOSW Żyrardów

            Kategoria – zespoły

            I miejsce - Kamila Sawicka i Bartosz Możejko SOSW Pruszków

            II miejsce – Klasa I – III SOSW Żyrardów

            III miejsce – Koniczynki z Orkiestrą Perkusyjną ZSS Grodzisk Maz.

            Wyróżnienie – Kolorowe Dzwonki SOSW Żyrardów

            Konkurs plastyczny „Najpiękniejsza kartka bożonarodzeniowa”

            I miejsce – klasa II – III ZSS Erminów

            II miejsce – Ryszard Flaszczyński SOSW Żyrardów

            III miejsce – Zespół Eduk. – Terapeutyczny nr 6 SOSW Żyrardów

            Wyróżnienie – Anna Bernacka ZSP nr 3 Żyrardów

            Po raz kolejny dzięki nim i widowni impreza wpisuje się ogromnymi świątecznymi zgłoskami do historii wydarzeń kulturalnych naszego miasta. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zaangażowanym w pomoc przy organizacji Festiwalu ludziom ogromnego serca. Kłaniamy się bardzo nisko sponsorom, bez których w ogóle by nie było mowy o organizacji imprezy – OGROMNIE DZIĘKUJEMY. Mamy nadzieje, że za rok możemy liczyć na spotkanie w równie miłym gronie. 

            NASI DOBROCZYŃCY :

            Beata Sznajder – Starosta Powiatu  Żyrardowskiego – nagroda i patronat

            Lucjan Krzysztof Chrzanowski – Prezydent Miasta Żyrardowa – nagroda i patronat

            Robert Siniarski – Centrum Kultury w Żyrardowie

            Krzysztof Rdest – EMKA TRANS

            Państwo Błażejewscy – Stara Przędzalnia

            Tomasz Frączkiewicz – TOMPOL

            Magda i Adam Pałyszko – DENTOMEDYKA

            Emilia Kotewska – Avramcev- NEUROMEDYKA

            Kostadin Avramcev – apteka CERERA

            Krzysztof Skrobisz

            Andrzej Duda – Szpularnia i Tygielek

            Aleksandra Repetowska – AURI

            Arkadiusz Rzepecki

            Janina Koperska

            Łukasz Podbielski

            Dominika i Jakub Żółkowscy – Lofty Żyrardów

            Artur Kalisiak

            Ewa i Piotr Kaniutowie

            Marek Konarski

            Anna Majtyka

            Edyta Ścisłowska

            Piotr Łazarczyk

            Emilia i Marcin Joniec – Centrum Stomatologii Rodzinnej

            Przedsiębiorstwo JANDAR

            Zdjęcia z imprezy zamieściliśmy dzięki uprzejmości redakcji "Życia Żyrardowa", "Głosu Żyrardowa i Okolicy" oraz pracowników Centrum Kultury w Żyrardowie. Po raz kolejny naszą imprezę fotografował również p. Piotr Więckowski. DZIĘKUJEMY. Na stronach naszych przyjaciół można obejrzeć pełne fotorelacje z Festiwalu.

          • Coś z niczego dla Ziemi wiele dobrego

          • Podczas finału projektu „Szlachetna Paczka Żyrardów”, które miało miejsce w dniach 8-9.12.18 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym zostały przekazane wolontariuszom i sponsorom eko-upominki wykonane podczas corocznej, VI już edycji społeczno-ekologicznej inicjatywy „Coś z niczego dla Ziemi wiele dobrego”. W tym roku szkolnym na zajęciach artystycznych w internacie, świetlicy szkolnej oraz szkole podopieczni, pod okiem swoich nauczycieli, samodzielnie wykonywali stroiki świąteczne z użyciem surowców wtórnych. Dzieciom udało się stworzyć wspaniałe rzeczy i dać niepotrzebnym przedmiotom drugie życie. Stroiki bożonarodzeniowe stały się podarunkami dla dobroczyńców. Prace te to podwójna satysfakcja dla uczniów – pomogli przyrodzie i jednocześnie obdarowali ludzi o wielkich sercach. Podczas tegorocznej akcji eko-upominki  trafiły do 15 wolontariuszy i sponsorów, którzy poprzez swoją ciężką pracę społeczną obdarowali ogromnym wsparciem 26 rodzin. Za dobre serca, które pochylają się nad tymi, którzy potrzebują pomocy, wrażliwą duszę, która przynagla do czynienia dobra, za bezinteresowną pomoc i życzliwość serdeczne wyrazy podziękowania za współpracę wszystkim dobroczyńcom oraz życzymy - wesołych, zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2019.

            Marek Sawoń, Zespół ds. Ekologii i Bezpieczeństwa, Internat

          • Odpowiedzialność prawna nieletnich – spotkanie z policjantem

          • W dniu 6.XII.18 na terenie Internatu w Żyrardowie w ramach działań profilaktyczno-edukacyjnych odbyły się zajęcia zorganizowane we współpracy p. Moniką Helińską, pracownikiem Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie na temat „Odpowiedzialności prawnej nieletnich”. Podczas spotkania przybliżono podstawowe zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich za popełniane czyny karalne i za zachowania niezgodne z przyjętymi normami społecznymi. Wychowankowie zapoznali się i utrwalili pojęcia: nieletni, czyn karalny, demoralizacja, przemoc, uzależnienie. Zrozumieli czym jest uzależnienie (narkomania, alkoholizm, nikotynizm) i uświadomili sobie ujemne skutki nałogów. Pani Monika poinformowała również wychowanków o zjawisku znieważania funkcjonariusza bezpieczeństwa publicznego i konsekwencji prawnych wynikających z nieokazywania  szacunku, a także cyberprzemocy, zagrożeń płynących z sieci. Zajęcia dydaktyczne zostały wzbogacone prezentacją multimedialną, zabawą w rozpoznawanie figur geometrycznych, układaniem puzzli obrazujące przejawy omawianych demoralizacji nieletnich. Uczniowie wykazali spore zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami, dyskutowali, zadawali  pytania. Z  entuzjazmem uczestniczyli w konkursie wiedzy związanej z odpowiedzialnością prawną nieletnich. Wszyscy podopieczni, którzy prawidłowo odpowiedzieli na pytania, związane z tematem zajęć, otrzymali drobne upominki od sponsorów. Serdecznie dziękujemy Pani Monice za przyjęcie zaproszenia, miłą i systematyczną współpracę w szerzeniu bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży, co przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.

            Marek Sawoń, Zespół ds. Ekologii i Bezpieczeństwa