• „Nasz internat, nasz internat  fajny jest,  fajny jest ….”

     

    Nasz internat to szczególne miejsce dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie oraz z autyzmem. Wychowankowie wdrażani są do samodzielności w małych grupach wychowawczych. Sprawujący opiekę specjaliści stwarzają każdemu możliwości indywidualnego rozwoju – ich zdolności,  zainteresowań, wprowadzają w system oczekiwanych wartości i norm społecznie akceptowalnych.

    Nasz internat to miejsce bezpieczne i przyjazne. W okresie nauki staje się drugim domem.

    Nasz internat zapewnia wychowankom całodobową, fachową opiekę od poniedziałku do piątku, a w wyjątkowych sytuacjach również w czasie weekendu.
    Pobyt w internacie jest bezpłatny, rodzice ponoszą wyłącznie koszty produktów przeznaczonych na wyżywienie dziecka.

     

     

  •        

   OPIEKA NIEDZIELNA

   ROK SZKOLNY 2022/2023

   Niedzielne dyżury rozpoczynają się od godz. 14.00

    

   Grafik dyżurów - styczeń, luty i marzec 2023 roku

   Grafik dyżurów - listopad i grudzień 2022 roku

    
    
  • Z życia Internatu rok 2022 / 2023


   Wspólne kolędowanie w Internacie


          

   24 stycznia odwiedził nas Zespół Ludowy Wiskitki. Pięć pań ubranych w barwne stroje ludowe przy akompaniamencie akordeonisty i gitarzysty, zaprezentowało się w repertuarze kolęd, tych popularnych i tych trochę mniej znanych. Kiedy tylko słyszeliśmy znaną nam kolędę, chętnie przyłączaliśmy się do śpiewania. Publiczność ochoczo wyklaskiwała rytmy. Znaleźli się też ochotnicy do spontanicznej "orkiestry", która towarzyszyła artystom, przygrywając na bębnie, janczarach i guiro. Występ tak bardzo nam się spodobał, że nie chcieliśmy zbyt szybko wypuścić artystów. Ulegli naszym prośbom i zaprezentowali się jeszcze w typowo ludowym repertuarze. Nogi same wyrywały sie do tańca, a ręce do klaskania. To było bardzo miłe spotkanie. Gromkimi brawami podziękowaliśmy za występ i już umawialiśmy się na kolejne spotkanie. Występy Zespołu Ludowego Wiskitki to gwarancja dobrej zabawy.

    

   Ekologiczne woreczki

             

   10 stycznia rozpoczęliśmy akcję szycia woreczków na zakupy. Chcemy postępować zgodnie z zasadami zero waste i staramy się ograniczać używanie plastikowych reklamówek. Pragniemy też, żeby inni rozumieli i akceptowali konieczność ograniczania zbędnych odpadów w naszym środowisku. Stąd nasz pomysł na wielorazowe woreczki na zakupy. W sklepach z materiałami tekstylnymi otrzymaliśmy resztki firanek, które świetnie nadają się do tego celu. Podczas zajęć można było spróbować szycia na maszynie elektrycznej, co okazało się nie taką prostą sprawą, ale za to fajną zabawą. Wychowankowie nauczyli się też nawlekania sznureczków do woreczków - ta czynność też wymagała od niektórych kilkuminutowego instruktażu i treningu. Tego dnia uszyliśmy kilkanaście woreczków, będziemy szyć dalej i obdarujemy nimi wiele osób. Mamy nadzieję, że nasz pomysł spodoba się innym i coraz więcej ludzi zrezygnuje z plastikowych torebek na rzecz wielorazowych woreczków na zakupy. To nasz mały wkład w ochronę środowiska.

   Zespół ds. Ekologii i Bezpieczeństwa

    

   Podsumowanie działań ekologicznych i dyskoteka z DJ Wojciechem


            

            

   W dniu 04.01.2023 w internacie SOSW w Żyrardowie miało miejsce podsumowanie działań ekologicznych realizowanych przez podopiecznych na rzecz ochrony środowiska.  Podczas tego spotkania zostało nagrodzonych upominkami od sponsorów 10 wychowanków, za aktywny i pieczołowity udział w organizowanych akcjach ekologiczno-społecznych, takich jak: „Sprzątanie Świata”, zbiórce karm dla zwierząt – „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”, a także zbiórce zużytych baterii w ogólnopolskim konkursie „Edukujemy – Pomagamy”. Wyróżnieni uczniowie stanowią wybitny wzór w ekologicznym postępowaniu. Nagrody zostały ufundowane przez firmę REBA Organizację Odzysku w Warszawie oraz p. Renatę Iwanek (Szlachetne Paczka Grodzisk Mazowiecki) i p. Ewę Rzepa. Wspaniałym uwieńczeniem tego wieczoru była impreza muzyczno-taneczna z udziałem utalentowanego muzyka DJ Wojciecha, która była mega przyjemnym przeżyciem dla dzieci i sprawiła wiele radości. Dziękujemy DJ Wojciechowi i sponsorom za ogromną  pomoc, która wzmocni ekologiczne zachowania wśród podopiecznych, i przyczyni się do lepszego dbania o najbliższe środowisko naturalne człowieka w przyszłości.

   Zespół ds. Ekologii i Bezpieczeństwa, Internat

    

   Ryba też czuje

    

   20 grudnia w naszym internacie obchodziliśmy Dzień Ryby. Został on ustanowiony w 2003 roku przez Stowarzyszenie Empatia. W zamierzeniu ma stanowić inspirację dla działań związanych z ochroną ryb oraz przyczynić się do postrzegania ich jako istot zdolnych do odczuwania. Data 20 grudnia wybrana została ze względu na przedświąteczny zwyczaj powszechnej sprzedaży detalicznej żywych karpi przeznaczonych do konsumpcji. Od początku jednak święto zwracało uwagę na krzywdę ryb również w ramach rybołówstwa czy wędkarstwa.  Podczas zajęć wychowankowie wymieniali nazwy znanych im ryb, wszystkie zostały wypisane na dużej planszy. Potem bawiliśmy się w tworzenie nowych wyrazów z liter składających się na nazwę: TUŃCZYK BŁĘKITNOPŁETWY. Udało ich się znaleźć całkiem dużo. Potem podzieliliśmy się zadaniami: jedni składali rybki techniką origami, inni kolorowali sylwety ryb, kolejna grupa zajęła się pisaniem haseł związanych z omawianym tematem. Efektem podsumowującym nasze działania jest ekspozycja powstałych prac w poszczególnych grupach.

                                                                                                                                                               Zespół ds. Ekologii i Bezpieczeństwa

    

   Dzień Pluszowego Misia

         

         

   W naszym Internacie po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

   Zapoznaliśmy się z historią tego święta. Po obejrzeniu krótkiego filmu o Kubusiu Puchatku odbył się Konkurs Wiedzy o sympatycznym misiu. Zwycięzcy zostali nagrodzeni. Wysłuchaliśmy jednej z licznych przygód słynnego misia i jego przyjaciół zawartych w książce „Kubuś Puchatek” autorstwa A.A. Milne. Na zakończenie spotkania wychowankowie rozlosowali maskotki – Przytulanki.  Pluszowy Miś liczy sobie już 120 lat i nadal uszczęśliwia każde dziecko.

                                                                           Samorząd Internatu

    

   Kotyliony na Święto Niepodległości

   Wychowankowie internatu 7 listopada, przygotowując się do Narodowego Święta Niepodległości, wykonywali kotyliony. Pani Mariola przedstawiła krótką informację  na temat odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólnie zaśpiewaliśmy ”Marsz Pierwszej  Brygady”. Prace tworzyliśmy słuchając pieśni patriotycznych.

    

         

    

   „Z sercem na dłoni” – spotkanie edukacyjne z wolontariuszami

    

                  

                  

    

   W dniu 18.10.2022 na terenie Internatu SOSW odbyło się edukacyjne spotkanie „Z sercem na dłoni – wolontariat”. Na zajęcia zaproszeni zostali wolontariusze z środowiska lokalnego miasta Żyrardowa - p. Bartosz Płatkowski i p. Danuta Rosińska, od wielu lat aktywnie działających w różnych akcjach społecznych organizowanych na terenie regionu, w tym również uczestniczących w tegorocznym projekcje Szlachetna Paczka 2022. Podczas spotkania podopieczni dowiedzieli się czym jest wolontariat, poznali sens uczestnictwa w tej formie pracy, i oferowanej bezinteresownej pomocy ludziom lub zwierzętom, potrzebujących ludzkiego wsparcia emocjonalnego i materialnego, dotkniętych trudną sytuacją losową, egzystencjonalną. Podopieczni zrozumieli znaczenie wolontariatu i idei działalności charytatywnej. Uświadomili korzyści, jakie daje angażowanie się w pracę wolontariatu oraz zostali uwrażliwieni na potrzeby innych. Podczas zajęć wychowankowie wspominali własny udział w wielu dotychczas organizowanych społecznych akcjach w ośrodku. Z entuzjazmem wyrazili gotowość wzięcia udziału, jako eko-wolonatariusze, w zbliżającej się małymi krokami ogólnopolskiej akcji społecznej: „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”. Namawiamy wszystkich sympatyków wolontariatu i ekologii do wzięcia czynnego udziału w akcji zbiórki karm, które zostaną dostarczone zimą do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

   Zespół ds. Ekologii i Bezpieczeństwa

   Akcja Sprzątania Świata 2022

                   

                   

    

   W dniu 11.10.2022 podopieczni Internatu aktywnie włączyli się do udziału w akcji Sprzątania Świata, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Wszystkie śmieci  są nasze”. Opiekunowie zespołu ds. Ekologii i Bezpieczeństwa połączyli to ważne ekologiczne przedsięwzięcie z Światowym Dniem Drzewa. W trakcie zajęć wychowankowie zbierali porozrzucane na trawnikach śmieci wokół szkoły, a także sprzątali odpady na terenie parku leśnego na Wydmach Międzyborowskich. Każda grupa uzbierała po jednym worku śmieci. Udział w akcji uświadomił podopiecznym zagrożenia dla środowiska jakie niesie bezmyślne wyrzucanie śmieci, jak również ukształtowały postawy odpowiedzialności za własne środowisko naturalne człowieka. Podczas tych zajęć podopieczni poznali nazwy napotkanych po drodze drzew, i wzbogacili wiadomości na temat znaczenia drzew w przyrodzie. Na koniec każda grupa otrzymała zadanie w którym musiała przeczytać nazwy znanych drzew i umiejętnie dopasować na odpowiedniego liścia. Wszyscy podopieczni prawidłowo rozwiązali ćwiczenie, i umieścili karty zadaniowe na gazetce ściennej.

    Zespół ds. Ekologii i Bezpieczeństwa, Internat

     

   „Bezpiecznie poruszamy się na drodze” – zajęcia z policjantem

                  

   W dniu 27.10.2022 na terenie internatu odbyły się zajęcia profilaktyczne „Bezpiecznie poruszamy się na drodze” z udziałem p. Julii Szczygielskiej, policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie.  Podczas spotkania podopieczni poznali i przećwiczyli zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Uświadomili zagrożenia istniejące w ruchu drogowym. Zajęcia cieszyły się dużym entuzjazmem, czego dowodem było aktywne uczestnictwo wychowanków w spotkaniu, prawidłowe udzielanie odpowiedzi na pytania zadawane przez policjantkę, nawiązanie prawidłowego kontaktu podczas omawiania  interesujących zagadnień związanych z tematem zajęć. Na koniec podopieczni wręczyli samodzielnie wykonane podziękowanie.

   Zespół ds. Ekologii i Bezpieczeństwa

    

    

  • Z życia Internatu rok 2021 / 2022

    

   Podsumowanie roku szkolnego 2021/22 w internacie

   „EFEKTY METAMORFOZY”

   Jak bardzo przeobraziły się nasze pomieszczenia i poprawiły warunki naszego bytowania w internacie, to widać gołym okiem. Staramy się zadomowić w naszych grupowych świetlicach i sypialniach, choć wiemy, że czekają nas jeszcze drobne zmiany i przeprowadzki. Ale i tak doceniamy poprawę warunków po remoncie, to zupełnie inny standard. Nasze ostatnie spotkanie społeczności internatowej miało mieć charakter plenerowy, zaplanowaliśmy wspólne grillowanie oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. Niestety, pogoda zmusiła nas do zmiany zamierzeń. Na szczęście mogliśmy skorzystać z nowej kuchenki dydaktycznej - kiełbaski, kaszanki, szaszłyki i ziemniaki zostały upieczone w piekarnikach. Szybko zastawiliśmy stoły w największej świetlicy. Po oficjalnym przywitaniu i krótkim omówieniu najważniejszych wydarzeń minionego roku, nastąpiło nagrodzenie najlepszych wychowanków i rozdanie słodkich upominków pocieszenia. Wszyscy z ochotą pałaszowali pieczone przysmaki, doprawiane musztardą i keczupem i zagryzane małosolnymi ogórkami, które sami przygotowaliśmy. Na deser były muffinki z czekoladą i różowym lukrem oraz lody. Ostatnim akcentem naszego spotkania były życzenia dobrego i bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego. Aż trudno uwierzyć, jak szybko minął ten rok.

   Samorząd Wychowanków Internatu

    

              

           

    

   Turniej wiedzy 

    

   08.03.2022 r w internacie odbyły się zajęcia integracyjne pt. „Żyrardów i jego okolice –turniej wiedzy”. Wychowankowie mieli możliwość poznania historii naszego miasta i zmian jakie się w nim dokonały. Wykazali się dużą wiedzą. Znali odpowiedzi na wiele pytań dotyczących Żyrardowa i jego okolic. Na tablicy „Żyrardów na dawnej pocztówce” wychowankowie rozpoznawali różne zakątki naszego miasta, które dziś zupełnie inaczej wyglądają. To były ciekawe i pouczające zajęcia.  

    

                     

    

   Kawiarenki po metamorfozie

    

   Jak tradycja stara karze                                         

   Zasiedliśmy razem w barze

   Marca dnia siódmego

   Z koleżanką i kolegą.

   Poczuliśmy się jak pany,

   W kawiarence „Tulipany”.

   Dzieła sztuki, żywe kwiaty

   Wystrój całkiem był bogaty,

   Świece dodawały uroku,

   Siedzieliśmy aż do zmroku.

   Czekolada na gorąco,

   Kawy, herbaty bez liku

   Każdy miał coś pysznego

   Na swym talerzyku.

   Słodkie ciasta za groszy kilka

   Wieczór minął jak jedna chwilka,

   Jeszcze dzisiaj wspominamy

   Nasze „Cafe Tulipany”

    

    Samorząd Wychowanków Internatu

    

    

    

    

    

   Koniec karnawału

    

   01.03.2022r cała społeczność naszego internatu pożegnała karnawał uczestnicząc w zabawie ostatkowej. Wszystkim dopisywały humory. Oprócz tańców przy muzyce wychowankowie chętnie uczestniczyli w konkursach. 

    

                   

    

    

   Spotkanie opłatkowe

    

   13 grudnia odbyło się w internacie spotkanie opłatkowe. Po raz pierwszy organizowaliśmy je w naszych nowych pomieszczeniach. Już wcześniej zadbaliśmy, żeby świąteczny nastrój zapanował w internacie, a to za sprawą choinek, światełek i innych dekoracji. Kilka dni wcześniej w naszej kuchence dydaktycznej upiekliśmy pierniczki, a potem dekorowaliśmy je według własnych pomysłów. W tak przygotowanych pomieszczeniach ustawiliśmy stoły, które nakryliśmy białymi obrusami. Potem pojawiła się biała zastawa stołowa. Od bieli pięknie odcinały się  kolorowo udekorowane pierniki oraz stroiki z żywych gałązek świerkowych. Kiedy już wszyscy w odświętnych ubraniach zasiedli do wspólnego stołu, nadszedł czas na życzenia od pani kierownik Romy, pani dyrektor  Moniki i pani dyrektor Ewy oraz  na opłatek. Potem na stole zagościły tradycyjne dania wigilijne – barszcz czerwony z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, ryba i sałatka. Były też ciasta i owoce. Oczywiście nie zabrakło najbardziej oczekiwanego gościa – Mikołaja, który w tym roku przybył z panią Mikołajową. Dzieciaki z błyszczącymi oczami odbierały paczki, a nawet chętnie rozmawiały z naszymi gośćmi, przekazując im listy z prośbą o wymarzone prezenty. Jak to bywa przy takich okazjach, śpiewaliśmy też tradycyjne kolędy. Od stołu odchodziliśmy nasyceni jedzeniem i piękną bożonarodzeniową atmosferą.

   W tym miejscu pragniemy podziękować naszym darczyńcom: Polpharmie oraz Piekarni Kuliccy, dzięki którym nasze spotkanie opłatkowe bogatsze, atrakcyjniejsze i słodsze.

   Samorząd Wychowanków Internatu

    

                

    

          

    

    

   Ekologiczny konkurs plastyczny „Ziemia – nasza planeta”

   W dniu 21.10.2021r. w naszym internacie odbył się ekologiczny konkurs plastyczny „Ziemia – nasza planeta”. Podczas tego edukacyjnego przedsięwzięcia wzięli udział wszyscy podopieczn. Głównym założeniem konkursu było propagowanie ekologicznego stylu życia oraz uwrażliwienie na naturalne piękno i problemy miejsca, w którym żyjemy – zarówno najbliższego środowiska, jak i całej planety. Po wprowadzeniu i emisji ekologicznego filmu podopieczni przystąpili do malowania rysunków. Stworzone prace plastyczne ukazały rozmaite problemy i rozwiązania proekologiczne związane z ważnymi zagadnieniami, jak: „Segregowanie odpadów”, „Zbieranie nakrętek”, „Sprzątanie Świata”, „Dbanie o czystość w lesie, ogrodzie, w najbliższym otoczeniu”. Wychowankowie podeszli do konkursu poważnie, mając na uwadze powagę podejmowanych działań na rzecz ochrony najbliższego środowiska człowieka. Na koniec podopieczni pokazali swoje plastyczne wytwory  wychowawcom, otrzymali pochwały i pozytywne punkty, co wywołało radość z wykonanej pracy. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w styczniu 2022 r. podczas podsumowania osiągnięć ekologicznych.

                                                                             Zespół ds. Ekologii i Bezpieczeństwa, Internat 

    

               

    

    

   Dyniowe  matamorfozy

    

   25 października już kolejny raz społeczność internatu zorganizowała Święto Dyni – to już XI edycja. Jedenaście lat temu otrzymaliśmy ogromną dynię od Pana doktora Janusza Sobolewskiego z Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach. I wtedy zrodził się pomysł, żeby z niej przygotować potrawy dla wszystkich mieszkańców internatu.

   W tym roku też znaleźli się ludzie o wielkich sercach – Pani Elżbieta i Pan Mieczysław, którzy ofiarowali nam wielka dynię. Była tak ogromna, że chłopcy przynieśli ją do internatu w kocu.

   Tegoroczne świętowanie odbyło się w wyremontowanych pomieszczeniach internatowych. Bezcenne okazały się zalety kuchenki dydaktycznej: dostępność piekarnika, naczyń i różnych sprzętów kuchennych, możliwość pracy na dużych blatach i wygodny dostęp do zlewozmywaka z ciepłą wodą. Przygotowywanie potraw w takich warunkach było dla nas zupełnie nowym, ale jakże miłym doświadczeniem. Praca w kuchence była też okazją do integrowania społeczności internatu, dzielenia się na bieżąco informacjami o postępach w gotowaniu i pieczeniu. Nic też dziwnego, że tegoroczne potrawy okraszone były pełnią zaangażowania i zapału.

   A oto co przygotowały poszczególne grupy:

   grupa A usmażyła naleśniki dyniowe, grupa B ugotowała zupę dyniową z grzankami, grupa C przygotowała surówkę z dyni z owocami i orzechami oraz dyniowe kopytka z cebulka i miętą, grupa D upiekła drożdżowe rogaliki z musem dyniowym, a grupa E upiekła chleb dyniowy oraz przygotowała dyniowe smoothie z bananami i mleczkiem kokosowym.

   Jak zawsze degustacja odbywała się przy wspólnym stole, który został pięknie udekorowany darami jesieni. Każda grupa opowiadała o przygotowanych potrawach, a potem kosztowaliśmy, smakowaliśmy i delektowaliśmy się smakami dyni w różnych odsłonach. Po kolacji, naczynia powędrowały do zmywarki – to też nowy sprzęt w naszej kuchence.

   Święto Dyni zakończone, ale zakiełkowała w nas przyjemność kulinarnych poczynań. Już następnego dnia powstały ciasteczka dyniowe z płatkami owsianymi, pieczony był chleb itp. A to dopiero początek naszych możliwości.

   Samorząd Wychowanków Internatu

    

                

        

  • Z życia Internatu rok 2020 / 2021

    

   Trochę u nas zmian ......

    

   Internat funkcjonuje na zasadach nauczania hybrydowego i choć uczniowie nie mieszkają w nim na co dzień zawsze mają zapewnioną odpowiednią opiekę i  pomoc w codziennych trudnościach.

   W półinternacie realizujemy przyjęty plan pracy, a uczniowie realizują poszczególne jego elementy.

    

   Gry i zabawy świetlicowe i odrabianie lekcji

    

       

   Każda chwila jest dobra na drużynową rywalizację. Tym razem adepci biznesu grali w Monopol junior. W tym wypadku matematyka okazała się łatwa…!

   Jenga to równie pochłaniająca gra, zręczności i pomysłowości można naszym dzieciakom pozazdrościć!

    

   „Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie..” -

   czyli czytamy wiersz J. Tuwima

    

         

    

   Poznawanie tak wspaniałej twórczości przeznaczonej dla dzieci daje dużo radości i satysfakcji. Niestety ze względów organizacyjnych nie udało się w tym roku ujawnić aktorskich talentów Naszych dzieci. Za rok będzie jednak PRZEDSTAWIENIE!

    

   Zdrowe i smaczne koktajle owocowe….

    

         

   Ja wszystkim powszechnie wiadomo  - DZIECI UWIELBIAJĄ SŁODYCZE!!! Nie ma nic lepszego niż świeży sok własnoręcznie przyrządzony. Teraz już wszyscy wiedzą, że zdrowa żywność potrafi też wspaniale smakować!

    

   „Kolorowanka dobra na wszystko…”

    

         

   Wiele tematów można zrealizować angażując dzieci w zajęcia plastyczne. Dzieciaki uwielbiają kolorowanki, a efekty ich pracy to czasami prawdziwe arcydzieła…

    

   Ringo – rzut do celu…

    

   Wprawdzie ringo jako gra wymaga odpowiednio przystosowanego boiska, drużyn i reguł gry…. My zdecydowaliśmy się na prostszą wersje. Zabawa się udała, a radość z sukcesu – udanych rzutów to wystarczająca nagroda.

    

     

   „Zagrożenia w sieci i cyberprzemoc” – zajęcia profilaktyczne

    

   W dn. 24.03.21r w naszym internacie zostały zorganizowane edukacyjne zajęcia profilaktyczne nt. zagrożeń w sieci i cyberprzemocy. Ze względu na poważną i trudną tematykę, oraz dużą rozbieżność wiekową wychowanków opiekunowie dokonali podziału na dwie grupy wiekowe. Do współpracy została zaproszona p. Alicja Jaroń, pedagog i koordynator ds. bezpieczeństwa w naszej placówce.

   Podczas zajęć podopieczni poznali zasady bezpiecznego korzystania z sieci Internet. Uświadomili sobie zagrożenia czyhające w świecie wirtualnym i konsekwencje związane z nieprzestrzegania przyjętych zasad gwarantujących bezpieczeństwo.

   Młodsze dzieci uczestniczyły w pogadance tematycznej wzbogaconej o filmy rysunkowe z serii Sieciaki.pl. Podczas spotkania zostały omówione takie zagadnienia jak: uzależnienie od sieci, ochrona danych osobowych, kulturalne zachowanie w świecie wirtualnym, zachowanie ostrożności w zawieraniu znajomości przez sieć Internet, zabezpieczenie komputera poprzez zainstalowanie oprogramowania antywirusowego i antyszpiegowskiego.

   Starsi wychowankowie wzięli udział w spotkaniu z panią pedagog. Tematem wyjściowym rozważań były formy agresji, wśród których cyberprzemoc jako coraz powszechniejsza, ze względu na złudne poczucie bezkarności, jest bardzo groźna. Każdy powinien wiedzieć, gdzie przebiega granica pomiędzy żartem, a aktem przemocy, jak reagować na zagrażające sytuacje, gdzie szukać pomocy i jakie konsekwencje grożą sprawcom cyberprzemocy. Ważne jest, aby nie ukrywać faktu bycia ofiarą przemocy internetowej, zgłaszać to osobom dorosłym, pracownikom w szkole (pedagog, nauczyciel, wychowawca), rozmawiać z rówieśnikami. Nikt nie musi sam borykać się z tym problemem.

   Podczas spotkania został wyświetlony film „Gdzie jest Mimi” przygotowany przez Fundację Dzieci Niczyje w ramach programu „Dziecko w Sieci”.

   Zajęcia i filmy spotkały się z dużym zainteresowaniem wychowanków. Każda grupa otrzymała ulotki z informacją, gdzie można szukać pomocy w sytuacji zagrożenia cyberprzemocą. Na koniec zajęć p. Alicji Jaroń wręczono podziękowanie od podopiecznych i wychowawców internatu.

    Zespół ds. Ekologii i Bezpieczeństwa

    

   Niecodzienne śniadanie

    

            

   Tradycyjnie już jedno z internatowych śniadań poprzedzających Święta Wielkanocne ma bardzo uroczysty charakter. W tym roku wypadło na piątek 19 marca 2021 r. Tego dnia, gdy społeczność internatu zeszła do stołówki – zachwyciła się! Niecodzienna sceneria pomieszczenia nastroiła wszystkich wiosennym optymizmem i podniosłym charakterem tej chwili. Stoły nakryte białymi obrusami a na nich oprócz kolorowych pisanek, wędrujących sznureczkami zajączków, kwitnących kompozycji z uroczych bratków były tradycyjne, wielkanocne potrawy. Symboliczne jajka, baby wielkanocne, chlebek, owoce, sałatka, zielona sałata a na niej szyneczka – nic dziwnego, że  po ujrzeniu tych wspaniałości wszystkie oczy się zaświeciły, buzie uśmiechnęły. Pani Kierownik złożyła wszystkim życzenia świąteczne i symbolicznie podzieliła się jajkiem – symbolem odrodzonego życia. Potem z ogromnym apetytem zjedzone zostały wszystkie przygotowane potrawy. Takie odświętne śniadanko, tak pięknie przystrojone przez pracowników naszej kuchni:  p. Renatkę,  p. Hanię, p. Daniela wszystkim smakowało wyśmienicie. Nie można też zapominać, iż twórcami tego jedynego w swoim rodzaju śniadanka byli opiekunowie samorządu internatu.

   DZIĘKUJEMY !!!

   Zapewne ten uroczysty i miły nastrój będzie początkiem radosnego świętowania

   w rodzinnych domach całej społeczności internatu.

   ZDROWYCH I WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

   Samorząd Wychowanków Internatu

    

   I Ty możesz udzielić pierwszej pomocy

   W dniu 17.03.2021 w internacie odbyły się edukacyjne zajęcia profilaktyczne dotyczące udzielania pomocy przedmedycznej „I Ty możesz udzielić pierwszej pomocy”. Opiekunowie Zespołu ds. Ekologii i Bezpieczeństwa zaprosili do współpracy p. Ewę Polańczyk, nauczyciela edukacji ds. bezpieczeństwa. Na początku zajęć dzieci podzielone na zespoły omówiły sposoby zachowania w trudnych sytuacjach: pożar w kuchni, wypadek na ulicy, utrata przytomności. Przypomniały podstawowe numery alarmowe. Następnie pani Ewa pokazała dzieciom zawartość apteczki pierwszej pomocy (maska twarzowa, koc termiczny, rękawiczki, bandaże, plastry, płyn do dezynfekcji).  Bardzo ważne przy udzielaniu pomocy innym jest zabezpieczenie miejsca wypadku, zadbanie o bezpieczeństwo zarówno poszkodowanego, jak i swoje własne. Krok po kroku, dzieci musiały po kolei wykonać: sprawdzenie stanu przytomności poszkodowanego, poproszenie konkretnej osoby o wezwanie karetki pogotowia, przystąpienie do  udzielania pierwszej pomocy – resuscytacji: masażu serca na fantomie i ułożenie w bezpiecznej pozycji bocznej. Ze względu na panującą pandemię Covid 19 dzieci nie ćwiczyły sztucznego oddychania, tylko zostały zapoznane z teorią jego wykonania. Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie dzieci, czego efektem było aktywne uczestnictwo w ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy. Podopieczni zostali wyposażeni w wiedzę i umiejętności niezbędne do racjonalnego zachowania w obliczu różnych zagrożeń. Na koniec zajęć p. Ewa otrzymała od wychowanków samodzielnie wykonany upominek oraz podziękowanie.

   Zespół ds. Ekologii i Bezpieczeństwa

           

                    

           

    

   Kawiarenki

   Pomysł organizowania kawiarenek narodził się ponad 20 lat temu. Wtedy pomyśleliśmy sobie, że dobrze by było, gdyby chłopcy z okazji Dnia Kobiet mogli zapraszać swoje koleżanki do kawiarni na coś słodkiego. A, że do kawiarni było daleko, no i drogo, więc pomyśleliśmy sobie, że kawiarnie „przyjdą do nas”. Liczba mnoga kawiarenek wzięła się stąd, że pierwsze były organizowane na dwóch skrzydłach internatu, dopiero potem przenieśliśmy się do stołówki. Kilka lat temu nasza kawiarnia otrzymała nazwę „CAFFE TULIPAN” i tak już zostało.

   W tym roku kawiarnia otworzyła swoje podwoje dokładnie 8 marca. Stworzyliśmy klimat przytulnego miejsca ze stolikami nakrytymi jednakowymi obrusami, z kwiatami i świecami. W tegorocznej ofercie znalazły się: galaretki z bakaliami, ciasto czekoladowe, piernik pomidorowy, babeczki z malinami, blok, a także cappuccino w trzech smakach i czekolada na gorąco – wszystko tylko za 1zł. Natomiast za 50gr. można było zakupić herbatę w najróżniejszych smakach. Napoje podawane były w filiżankach, a ciasta na talerzykach jak przystało na prawdziwą kawiarnię. Miło było posiedzieć w takiej fajnej scenerii i skosztować pyszności. Mamy nadzieję, że tradycja organizowania kawiarenek przetrwa jeszcze kolejne lata.

   Samorząd Internatu

    

               

    

   Szlakiem góralskich tradycji

   4 marca 2021 r. Zespół ds. Kultury i Zdrowie zorganizował zajęcia z cyklu „Szlakiem góralskich tradycji”. W ramach zajęć wychowankowie naszego internatu poznali tradycję związane z naszymi górami. Poszczególne grupy internatowe zaprezentowały różnorodną tematykę związaną z tradycjami  góralskimi. Kuchnię góralską i tradycyjne potrawy góralskie przedstawili najmłodsi chłopcy. Obejrzeliśmy film w jaki sposób powstaje oscypek. Grupa dziewczynek wraz z panią Iwonką zaprezentowała nam tradycyjne tańce góralskie z ciupagami. Grupa najstarsza chłopców przygotowała prezentację dotyczącą tradycyjnego stroju góralskiego. Grupa D przedstawiła  zwierzęta i rośliny charakterystyczne dla rejonów górskich. Na koniec naszych zajęć odbył się  poczęstunek w postaci tradycyjnych oscypków w różnej odsłonie.

                                                 Zespół ds. Kultury i Zdrowia

    

            

      

    

   FITNESS w Internacie

   25.02.21 wychowankowie internatu uczestniczyli  w zajęciach Fitness zorganizowanych przez Zespół ds. Kultury i Zdrowia. Zajęcia sprawiły wiele radości wychowankom pomimo niełatwych ćwiczeń gimnastycznych. Wraz z wychowankami ćwiczyli  wychowawcy dając pozytywny przykład. No i było dwa w jednym  świetna zabawa i gubienie kalorii Wszyscy dobrze się bawiliśmy gubiąc niepotrzebne kalorie i spędzając w zdrowy sposób wolny czas.

    

            

    

   „Czad i ogień – obudź czujność”

    – spotkanie profilaktyczne ze strażakami 

   W dniu 24.02.21 r.  w Internacie gościli p. Andrzeja Oklesiński i p. Artur Nowak, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Żyrardowie. Opowiedzieli o zagrożeniach wywołanych czadem, omówili sposoby zabezpieczania domów przed „niewidzialnym” wrogiem, jakim jest czad. Przypomnieli bezpieczne zasady postępowania w obliczu zagrożenia pożarem, główne przyczyny pożarów, numery alarmowe do służb ratowniczych. Podczas zajęć w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli o codziennej, niebezpiecznej pracy strażaka, zademonstrowali niezbędny sprzęt i ubiór. Dużą atrakcją było: przymierzanie stroju strażaka, zapoznanie z ekwipunkiem (kask, maska, butle, kominiarka), poznanie działania czujników i przekazywanych przez nie sygnałów. Zajęcia spotkały się z wielkim zainteresowaniem wychowanków, co uwidoczniło się dużą aktywnością, częstym zadawaniem pytań związanych z tematyką zajęć, dzieleniem się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Wypowiedzi dzieci wskazywały, że mają świadomość zagrożeń wynikających z pożarów, zatrucia czadem, konsekwencji nieprzestrzegania przepisów przeciwpożarowych, zarówno w szkole, jak i w domu. Na koniec podopieczni podziękowali prelegentom za spotkanie, wręczając własnoręcznie wykonane upominki – serduszka i podziękowania od wychowawców i wychowanków Internatu. Spotkanie było poprzedzone wykonaniem rysunków tematycznie związanych z pracą strażaka.

   Dziękujemy !!!!!       I liczymy na dalszą, owocną współpracę smiley

    Zespół ds. Ekologii i Bezpieczeństwa, Internat

    

         

            

    

    

   18.02.2021 r. Zespół ds. Kultury i Zdrowia przygotował zajęcia pod hasłem

   „Fortuna kołem się toczy”.

   Zadania dla wychowanków internatu podzielone zostały na różnorodne kategorie. „Z matematyką na ty”, „Moja pamięć”, „Lustrzane odbicie”, „Budowle” – komu dopisało szczęście wylosował preferowaną przez siebie dyscyplinę nauki. Chłopcy wznosili budowlę z klocków konstrukcyjnych, inni układali mozaiki geometryczne zgodnie z podanym wzorem. Były też zagadki zarówno o tematyce zimowej jak i z przysłowiami ludowymi. Internatowa fortuna sprzyjała tym, którzy zajęli się rozwiązywaniem matematycznych łamigłówek – poradzili sobie z nimi całkiem dobrze. Ten wieczór zawsze będzie nam przypominał, że warto próbować i sprawdzić swoje szczęście.

          

    

                                          „Połowinki dla chłopczyka i dziewczynki”

    

          

   8 lutego na uroczystym apelu Samorząd Wychowanków Internatu podsumował pracę w I semestrze roku szkolnego 2020/21.          Ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii, spotkanie odbyło się bez udziału rodziców  wychowanków. Na początku przypomniane zostało tegoroczne hasło: „Razem możemy więcej”. Aby podkreślić wagę i znaczenie tego zdania, odczytano wiersze o przyjaźni. Następnie odbyła się projekcja zdjęć i film, ukazujący etapy prac remontowych w pomieszczeniach internatu. Salwy śmiechu wywołał konkurs polegający na odgadywaniu smaków różnych owoców. Nie mniej wesoła była konkurencja w rozpoznawaniu przedmiotu za pomocą  dotyku. Potem rozdane zostały nagrody wychowankom, którzy w swoich grupach zgromadzili największą ilość punktów w tabeli zachowania. Słodkie upominki otrzymali wszyscy, bo przecież każdy bardzo się starał. Spotkanie zakończyło się życzeniami powodzenia w II semestrze.

   Samorząd Wychowanków Internatu.

    

   Radosne zakończenie akcji

   „Coś z niczego dla Ziemi wiele dobrego”

    i szczęśliwy finał Szlachetnej Paczki w Mszczonowie

    

               

    

   W dniach 12 i 13.12.2020r odbył się w Mszczonowie uroczysty finał projektu Szlachetna  Paczka. W trakcie tego wydarzenia wszyscy wolontariusze i dobroczyńcy otrzymali od naszych podopiecznych eko-upominki, samodzielnie wykonane podczas VIII edycji akcji ekologicznej: „Coś z niczego dla Ziemi wiele dobrego” . W tym roku wychowankowie z użyciem odpadów (płyty CD, odpady kwiaciarskie), materiałów naturalnych (żołędzie, szyszki, kasztany) i środków zdobniczych (farby w sprayu, sztuczny śnieg) przygotowali świeczniki bożonarodzeniowe. Artystyczno – ekologiczne przedsięwzięcie miało na celu promocję art-recyklingu, jako jednego ze sposobów ochrony środowiska przed jego zanieczyszczeniem i jednocześnie podkreślenie rangi pracy wolontariatu  na rzecz ludzi potrzebujących materialnego i duchowego wsparcia, znajdujących się w trudnej sytuacji losowej.

   Dzięki uprzejmości lidera szlachetnej paczki p. Moniki Kubiak i wolontariuszy, podczas finału „Szlachetnej Paczki”, na specjalnej wystawie zostały wyeksponowane prace plastyczne wychowanków internatu tworzone podczas konkursu pt „Jak rozumiem szlachetną pomoc”. Dodatkowo udało się nakłonić  ludzi ze środowiska lokalnego do udziału w akcji ekologicznej „Zakręcona nakrętka”,  której celem jest wsparcie Klaudiusza Marczak i Zuzi Dróżdż.

    

   Nadal apelujemy o wspieranie zbiórki nakrętek.

    

                   

    

   WIELKIE SERCA MAMY - O ZWIERZĘTA DBAMY

   Jak co roku wychowankowie Internatu pod opieką swoich wychowawców bardzo aktywnie włączają się do akcji „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”. Nie tylko przynosząc karmę, ale również zachęcają środowisko lokalne do podobnych działań. Tegoroczna zbiórka karmy przekazana zostanie  do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Żyrardowie. Ograniczenia spowodowane sytuacją epidemiczną w kraju zmieniły formę  kampanii w środowisku lokalnym  na niesienie pomocy zwierzętom w szkole i internacie. Wprowadzenie w tematykę zajęć odbyło się poprzez pogadanki oraz oglądanie bajek, filmików stosownie do wieku. Dzieci z kolei przygotowały prace plastyczne przedstawiające różne formy wsparcia zwierząt leśnych, ptaków. Tym sposobem zachęcamy każdego do niesienia właśnie takiej pomocy:

   „POMÓŻMY ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ!”

   Zespół ds. Ekologii i Bezpieczeństwa

    

   Spotkajmy się wszyscy razem przy Wigilijnym stole...

           

   Już od kilku dni czuć w powietrzu świąteczną atmosferę. Mimo wszelkich niedogodności związanych z remontem, staraliśmy się, by i w tym roku nie zabrakło bożonarodzeniowych akcentów. Jak zawsze, najważniejszym grudniowym wydarzeniem w internacie jest spotkanie opłatkowe przy wspólnym stole.

   W tym roku odbyło się ono w mniejszym gronie, niż zazwyczaj, ze względu na pandemię.  Jednak nie było taryfy ulgowej dla dekoracji stołów i stołówki, jak zawsze były imponujące i wywoływały podziw i uznanie każdego, kto przybył na naszą uroczystą kolację. Zgodnie z tradycją był biały obrus i sianko, opłatek, świerkowe stroiki i świece. Był fragment Ewangelii o narodzinach Jezusa, były życzenia i nastrojowe kolędy. Z apetytem zjadaliśmy tradycyjne potrawy wigilijne. I wreszcie przybył Mikołaj z prezentami. Miła, ciepła, rodzinna atmosfera – aż nie chciało się wstawać od stołu. To był bardzo sympatyczny akcent w tych trudnych dla wszystkich czasach.

   Kolejny raz okazało się, że zgodnie z naszym tegorocznym hasłem „Razem możemy więcej. ”Kolejny też raz okazało się, że nie zawiedli nas nasi przyjaciele z Polpharmy i zadbali o to, by worek Mikołaja się zapełnił. Dziękujemy bardzo gorąco za ich szczodre serca.

   ŻYCZYMY WSZYSTKIM ZDROWYCH I WESOŁYCH ŚWIĄT.

   Samorząd Wychowanków Internatu

    

    

   Radość przede wszystkim

   W środę 4.11.2020 na terenie internatu miało miejsce spotkanie pod hasłem „Wolontariat ma sens” z liderem projektu Szlachetna Paczka p. Moniką Kubiak i wolontariuszami z rejonu Mszczonowa. Tym razem to wychowankowie internatu z pomocą gości odpowiedzieli na pytania związane z nieodpłatną i szlachetną pracą społeczną. Wiedzieli o tym, że wykonywane działania na rzecz ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji bytowej, pomoc zwierzętom i przyrodzie daje radość nie tylko temu, komu się pomaga  ale też pomagającemu.

   Niesienie pomocy potrzebującym może odbywać się w tak różny sposób, że każdy jest w stanie temu sprostać. O tym właśnie podczas wykonywania zadań przygotowanych przez p. Monikę przekonali się podopieczni internatu. Spotkanie uświadomiło dzieciom, że wolontariat niesie ze sobą wiele korzyści wszystkim, że działalność charytatywna ma sens. Ten miły wieczór zakończył się podarunkowo. Śliczne, świąteczne prezenciki otrzymał każdy wychowanek a goście zostali obdarowani przepięknymi, jesiennymi pracami plastycznymi.   

   Serdecznie dziękujemy liderowi Szlachetnej Paczki p. Monice Kubiak z ekipą za wizytę w naszym internacie.

   Zespół ds. Ekologii i Bezpieczeństwa

    

                            

               

    

                        „Jesień w oczach dziecka”

        

    

        

   W środę 21 października 2020r na terenie internatu SOSW w Żyrardowie odbył się edukacyjny konkurs plastyczny pt. „Jesień w oczach dziecka”.  Podczas zajęć dzieci wykazały się dużą kreatywnością i  z ogromnym zaangażowaniem wykonywały rysunki związane z jesienią.  Przed przystąpieniem do pracy uczestnicy wykazali się wiedzą dotyczącą jesieni w zakresie zmian zachodzących w przyrodzie. Prawidłowo rozwiązywali zagadki, odpowiadali na pytania związane z jesienią. Obejrzeli inspirującą prezentację multimedialną, odśpiewali piosenkę „Pani Jesień”. Podczas konkursu podopieczni stosowali rozmaite techniki plastyczne z wykorzystaniem różnorodnych materiałów, co wzbogaciło wizualny efekt wykonanych prac.  Za włożony wkład artystyczny wszyscy zostali nagrodzeni słodkościami, a prace wyeksponowano na korytarzu internatu.

   Zespół ds. Ekologii i Bezpieczeństwa

    

   ŚWIĘTO  DYNI

    

                   

   19 października obchodziliśmy dziesiątą rocznicę naszych przygód kulinarnych z dynią w roli głównej. Wszystko zaczęło się zupełnie przypadkowo, kiedy od pana doktora pracującego w Instytucie Warzyw i Owoców w Skierniewicach  otrzymaliśmy ogromną dynię. Do internatu przynieśli ją na kocu czterej chłopcy  – taka była ciężka. I wtedy postanowiliśmy po raz pierwszy zrobić z niej różne potrawy.

   Taki był początek naszego Święta Dyni. Od tej pory każdego roku poszczególne grupy przygotowują wybrane przez siebie potrawy. Zawsze drukujemy przepisy i przechowujemy je wszystkie w specjalnym segregatorze – to nasza dyniowa dokumentacja. W dniu Święta Dyni pracy jest co niemiara, każdy uwija się, żeby na czas przygotować swoją potrawę. Trzeba też stosownie do sytuacji przygotować stół do uroczystej kolacji. Zawsze królują na nim jesienne dekoracje i oczywiście świece. Gdy już wszyscy zasiądą przy stole, opowiadamy o tym, co i w jaki sposób przygotowaliśmy do zjedzenia. No i najprzyjemniejszy moment – degustacja.

   W tym roku przygotowaliśmy następujące potrawy: zupa krem, bigos, surówka, frytki, mus z suszonymi pomidorami, mus z jabłkiem i pomarańczą, dynia kandyzowana, ciasteczka, budyń i ciasto. Udało się – 10 potraw na X edycję Święta Dyni. Było to możliwe dzięki życzliwym ludziom, którzy z chęcią ofiarowali nam dynie, za co z całego serca dziękujemy. Kolacja była różnorodna obfita i smaczna, każdy mógł odnaleźć swoje ulubione dania i poznać nowe smaki i potrawy. Oczywiście chętnie podzielimy się naszymi kulinarnymi doświadczeniami i przepisami.

   Samorząd Wychowanków Internatu

    

    

   Dzień Edukacji Narodowej w Internacie

   Polskie święto oświaty upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal nazywany jest Dniem Nauczyciela. Z okazji  tego święta  Zespół ds. Kultury i Zdrowia zorganizował zajęcia zatytułowane „Wiersz dla Nauczyciela”. W środę 8 października wychowankowie internatu zgromadzili się w stołówce i czytali wiersze oraz fragmenty literatury dziecięcej dla swoich wychowawców.  Doskonała technika czytania i ogromny zapał towarzyszył wszystkim czytającym. Pedagodzy zaś na zakończenie uroczystości otrzymali  ciepłe i wzruszające życzenia. Oby się spełniły!

    

    

                  

    

          

    

    

   RĘKAWICE, WORKI  I DUŻO RADOŚCI

   tak właśnie wyglądało internatowe 27 Sprzątanie Świata 2020

   pod hasłem:

   „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”.

    

                            

   To już tradycja, że we wrześniu wychowankowie internatu  włączają się do ogólnopolskiej akcji ekologicznej "Sprzątania Świata - Polska". Dzięki takim działaniom uczą się  w jaki sposób dbać o środowisko naturalne człowieka. Nie zapominają też, że Ziemia to wspólny Dom dla wszystkich. Nie ma innego. I wszyscy muszą o niego zadbać.  . Uczniowie z chęcią i radością przyłączyli się do sprzątania "naszej Ziemi". Zaopatrzeni w rękawice i worki,  uzbierali kilka worków śmieci. Sprzątaniem objęty został teren parku leśnego w Międzyborowie (Wydmy Międzyborowskie) oraz teren szkoły. Widząc, jak dużo śmieci jest wokoło i jak trudno to wszystko posprzątać, uświadomili sobie, że czystość otoczenia, w którym przebywamy, zależy tylko od nas.

                     Marek Sawoń, Zespół Ekologii i Bezpieczeństwa

    

   „Dbamy o słowo, dbamy o książkę”

   czyli

   Balladyna”  Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania

    

                                                

    

                            

    

   „Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

   Włączając się w akcję Narodowego Czytania 1 października 2020 roku wychowawcy internatu zaprezentowali społeczności internatowej fragmenty „Balladyny”. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem i entuzjazmem wysłuchali fragmentów tego wspaniałego dzieła. Niesamowitych „aktorów” nagrodzili gromkimi brawami.

    

  • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019 / 2020 W INTERNACIE

   Kończący się rok szkolny 2019/2020 zostanie w pamięci społeczności internatu jako jedyny w swoim rodzaju. Coroczne podsumowanie zachowania każdego wychowanka-ucznia-człowieka, który „KOCHA, LUBI, SZANUJE…”  przyjęło zupełnie niespodziewany obrót.

   Odbyło się zdalnie.

   Każdy wychowawca pochylił się nad swoimi podopiecznymi i okazało się, że wszyscy ciężko pracowali przez cały rok, byli bardzo dzielni w czasie zagrożenia zdrowia, stosowali zasady bezpieczeństwa wprowadzone w naszym kraju. Włączyli się również do akcji:

               „ZOSTAŃ W DOMU”  i „UCZ SIĘ ZDALNIE”.

   I właśnie dlatego

   DECYZJĄ RADY PEDAGOGICZNEJ INTERNATU SOSW W ŻYRARDOWIE

   ZWYCIĘZCAMI SĄ …

   WSZYSCY WYCHOWANKOWIE !!!

   Ten nadzwyczajny wynik obradujących na SKYPE pedagogów poparła pani kierownik Elżbieta Markiewicz.

                                                 

   GRATULUJEMY WSZYSTKIM DZIEWCZYNOM I CHŁOPAKOM

   I   ŻYCZYMY

   WSPANIAŁYCH WAKACJI

                                                                                KADRA INTERNATU

  • Z życia Internatu rok 2019 / 2020

   Turniej Taneczny zamiast Śnieżnych Zabaw

   Brak śniegu zmienił trochę plany internatowego samorządu.  I tak zamiast zaplanowanych na wtorek 4 lutego 2020 r.  zabaw na śniegu odbył się ekscytujący Turniej Taneczny. Wszyscy wyśmienicie się bawili. Taniec porządnie rozgrzał atmosferę w ten pochmurny wieczór. A społeczność internatu gorąco myślała o sponsorze PS4 (Starostwo Powiatowe Żyrardów) - konsoli  dzięki której odbył się wspaniały turniej. Dziękujemy!

    

                  

    

   Podsumowanie działań na rzecz ochrony środowiska 

   dyskoteka z DJ Wojciechem

   W dniu 23.01.2020 na terenie internatu odbyła się dyskoteka z udziałem DJ Wojciecha – p. Michała Wojciechowskiego. Impreza taneczna przy rozbrzmiewających muzycznych hitach i blasku migających kolorowych świateł to gest organizatorów wobec wychowanków za całokształt działań prospołecznych i proekologicznych poniesionych na rzecz ochrony środowiska naturalnego człowieka. Nasi podopieczni biorą systematyczny udział w różnych akcjach zbiórki odpadów: makulatury, plastikowych nakrętek, zużytych baterii, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dodatkowo pieczołowicie uczestniczą w innych ekologicznych inicjatywach, jak „Sprzątanie Świata”, „Zakręcona nakrętka”, „Odpad zdasz, drzewko masz”, „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”, „Drzewa są naszymi płucami” , „Coś z niczego dla Ziemi wiele dobrego”. Udział podopiecznych w dyskotece z DJ Wojciechem to wielkie wyróżnienie, radosne, pełne pozytywnych przeżyć, niezapomniane wydarzenie.  Podczas zabawy 11 podopiecznych internatu zostało wyróżnionych upominki od sponsorów. W imieniu podopiecznych i wychowawców internatu serdecznie dziękujemy p. Michałowi za udzieloną pomoc w zorganizowaniu eko-imprezy, bezinteresowne ogromne serce, wieloletnią owocną współpracę.

   Marek Sawoń, Zespół Ekologii i Bezpieczeństwa, Internat

          

    

   „Przestępstwa przeciwko środowisku” – spotkanie z policjantem

   W dniu 5.12.2019. na terenie internatu SOSW odbyło się ekologiczne spotkanie profilaktyczne:  „Przestępstwa przeciwko środowisku” zrealizowane we współpracy z p. Moniką Helińską, przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie. Zajęcia miały na celu uświadomienie podopiecznym o istnieniu przestępstw i kar za spowodowanie zniszczeń w przyrodzie - w świecie roślinnym i zwierzęcym (zanieczyszczanie wody, powietrza, powierzchni ziemi, nieodpowiednie postępowanie z odpadami). Podczas pogadanki zostały poruszone przez dzieci  rozmaite tematy związane z zagrożeniami ochrony środowiska naturalnego człowieka m.in. niebezpieczeństwa jakie niesie dla fauny i flory  wypalanie traw, zanieczyszczanie trującymi  odpadami lasów, rzek, jezior i morza, palenie śmieci w domowych piecach, nadmiernej emisji dwutlenku węgla, co stanowi poważny problem dla ochrony klimatu naszej planety. Wychowankowie dowiedzieli się, jak powstaje szkodliwy smog, i jakie niesie negatywne skutki zdrowotne dla ludzi i zwierząt. Utrwalili numery alarmowe do służb ratowniczych oraz zapoznali się z przebiegiem udzielania pomocy w przypadku zatrucia poszkodowanego czadem, niewidzialnym zabójcą. Dzięki wspaniałej współpracy z p. Moniką podopieczni bardziej wzmocnili swoje postawy ekologiczne, zrozumieli, ze należy przeciwdziałać przestępstwom przeciwko przyrodzie, uświadomili jak ważne jest na co dzień propagowanie ochrony środowiska naturalnego ziemi, bycie prawdziwym Przyjacielem Przyrody. Na koniec zajęć wychowankowie podziękowali naszej prelegentce za wizytę, i przekazali eko-upominki samodzielnie wykonane z surowców naturalnych i wtórnych.

                                    Marek Sawoń, Zespół ds. Ekologii i Bezpieczeństwa

    

   20 październik  -  Międzynarodowy Dzień Krajobrazu

   Święto ustanowione przez Radę Europy w 2017r. 

    

                       

   Celem tego święta jest promowanie zagadnień związanych z ochroną i planowaniem krajobrazu, a w tym roku zwiększenie świadomości dotyczącej wartości wody w przyrodzie.

   Nasz internat dołączył się do tego święta organizując dnia 22.X.2019 roku spacer do Parku Miejskiego im. Karola Augusta Dittricha w Żyrardowie. Przez park, w otoczeniu pięknej roślinności bogatej w pomniki przyrody, przepływa rzeka Pisia Gągolina, która łączy się z systemem kanałów. Uroku temu miejscu dodają liczne mostki, fontanna, stawy (Żabie Oczko, Bielnik), altana, jaz,  pałacyk Karola Dittricha, a na jego tyłach amfiteatr. 

   Nasz spacer zaczynał się już na boisku szkolnym i był połączony z zadaniami do wykonania.  Trasa była podzielona na etapy. Za każdy etap była odpowiedzialna inna grupa. Do zadań grupy należało doprowadzenie wszystkich uczestników do określonego miejsca, a następnie odczytanie krótkiej ciekawostki związanej z wodą. Informacja o tajemniczym miejscu była zaszyfrowana w puzzlach, które należało ułożyć. Ostatni etap spaceru to podsumowanie, które odbyło się w amfiteatrze na tyłach Pałacyku - krótki quiz zapamiętanej wiedzy zdobytej podczas spaceru. Uczestnicy świetnie dali sobie radę, wszystkie odpowiedzi były poprawne. 

   Pogoda dopisała, humory też. Towarzyszyło nam słońce i ciepło, opadłe barwne liście przypominały, że mamy piękną złotą polską jesień, a wszystko to dzięki wodzie i słońcu. 

   Zespół ds. Sportu i Turystyki

    

   Dyniowe święto

    

                        

              

   W poniedziałek 21 października 2019 r. po obiedzie korytarze internatu zapachniały.  To już dziewiąty raz wychowankowie sporządzali dania z dyni. Tak jak w poprzednich latach na pięknie udekorowanym, jesiennym stole znalazła się dyniowa zupa krem, sałatka z dynią i kuskusem, ciasto z dynią i przepyszne gofry z dżemem dyniowo- pomarańczowym.  Taka wspaniała kolacja powtórzy się dopiero za rok.

    

  • Z życia Internatu rok 2018/2019

   Ja i moja grupa

                     

   W poniedziałek 6 maja 2019 r. społeczność internatu spotkała się na kolejnym samorządowym apelu. Tym razem za spotkanie odpowiedzialna była  grupa wychowawcza B.

   Najpierw przedstawione zostały zadania na najbliższy miesiąc. Następnie wszyscy obejrzeli przedstawienie pt.” Razem raźniej i przyjaźniej”, które opowiadało o życiu żabek. Kumkumka, Ropuszek, Żabusia i Kacperek pokazały, że razem można uczynić bardzo wiele a każdemu w życiu potrzebni są przyjaciele. Wszyscy bawili się doskonale, było dużo śmiechu, tańca i nowatorskiej gry aktorskiej wychowanków najmłodszej grupy.

    

                                                                                                 Ja i mój Ośrodek

      

                      

    

            

    

   „Nasz internat” całoroczną pracę opiekuńczo-dydaktyczno-wychowawczą opiera o plan Samorządu Internatu. Ten z  kolei dzieli się na części. I tak w poniedziałek, pierwszego kwietnia rozpoczęliśmy następne hasło „Ja i mój Ośrodek”. Apel przygotowała grupa A. Na początku przedstawiony został rys historyczny powstania naszego Ośrodka. Przypomnieliśmy sobie również kim była Maria Grzegorzewska – nasza patronka. Najzabawniejszym punktem spotkania były kalambury. Wychowawcy pokazywali zawody, występujące w Ośrodku a wychowankowie odgadywali i zapisywali na tablicy. Na końcu pan Adam „zasadził” „Drzewko Życzeń” i każda grupa  napisała po trzy życzenia. Ciekawe czy się spełnią?  

    

        

   W dniu 14.03.2019 na terenie internatu odbyły się edukacyjne zajęcia profilaktyczne pod hasłem „Tytoń i dopalacze – jak się przed nimi bronić”, które zostały zorganizowane we współpracy z p. Zbigniewem Rutkowskim, prezesem Powiatowego Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich "JUTRZENKA" w Żyrardowie. Pogadanka wzbogaciła wiedzę podopiecznych na temat negatywnych skutków zdrowotnych  palenia tytoniu i zażywania dopalaczy. Wychowankowie dowiedzieli się również gdzie szukać pomocy oraz  mieli okazję obejrzeć ilustracje przedstawiające skutki zażywania dopalaczy. Spotkanie zorganizował pan Marek Sawoń – opiekun Zespołu Ekologii i Bezpieczeństwa.

    

             

                                                                           Kawiarenki, kawiarenki ……

    

   Wychowankowie internatu, jak co roku, miło  i w niezmiernie sympatycznej atmosferze spędzili poniedziałkowe popołudnie (11 marca 2019 r.). Wszyscy bowiem udali się do „CAFE TULIPAN”. Tego popołudnia szkolna stołówka zmieniła się w ciepłą kawiarenkę. To właśnie tam odbywały się rozmowy przy przepięknie nakrytych stoliczkach. Co chwilę unosiły się stylowe filiżanki z  cappuccino, szybko znikały kolorowe desery z lady, podobnie jak pyszne  ciasteczka.  Jak w prawdziwej kawiarni było menu z cennikiem. Krótka kolejka do pani Iwonki, która prowadziła sprzedaż oraz ceny na każdą kieszeń zachęcały do zakupów. Chłopcy fundowali słodkości koleżankom a panowie paniom. Zapraszamy w przyszłym roku.

    

    

             

    

   Dnia 5 marca 2019 r. we wtorek w internacie odbyła się niesamowita zabawa ostatkowa. Oprócz tańca wychowankowie brali udział w różnego rodzaju grach. Jak rozpoznać kolano kolegi z zawiązanymi oczami? A może to nie kolegi kolano?  Kto niżej da radę prześlizgnąć się pod skakanką …Tego dnia atrakcji było wiele, każdy szczęśliwy poszedł spać.

    

                                  

   Dnia 26 lutego 2019 r. we wtorek w internacie zapanowały wielkie emocje. Każdy chciał wygrać, bo ten wieczór poświęcony był grom świetlicowym. I tak w świetlicy grupy B można było nieźle się nagimnastykować biorąc udział w „Twisterze”. Natomiast grupa E przygotowała stoliki do kombinacji numerów w „UNO”, „KALAMBURY”, „PIOTRUŚ”, „DOOBLE”. Grupa D postawiła na gry typu „MEMO” i „CHIŃCZYK”. Każdy znalazł coś dla siebie a na nudę nikt nie narzekał.