• Ponadnarodowa mobilność uczniów- Erasmus+

• Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice,

Jest Nam niezmiernie miło poinformować Państwa, iż otrzymaliśmy granty w wysokości 139 tyś złotych na realizację projektu "Jesteśmy Eko" w ramach konkursu Ponadnarodowa mobilność uczniów Erasmus+ PO WER. Jednym z elementów zadania jest wycieczka zagraniczna na Litwę. Uczniom zostanie zapewnione przygotowanie z jęz. angielskiego, kultury, historii i geografii Litwy oraz zajęcia pedagogiczne.

Jesteśmy szczęśliwi, to pierwsza wycieczka zagraniczna dla Naszych uczniów.

• „Piękno Żyrardowa zatrzymane w kadrze” – spotkanie z fotografem Pawłem Świątkiem

• W dniu 24.03.22 w naszym Internacie SOSW odbyło się edukacyjne spotkanie ze znanym żyrardowskim fotografem p. Pawłem Świątek w ramach zajęć „Piękno Żyrardowa zatrzymane w kadrze”. Podczas zajęć nasz prelegent opowiadał o swojej pasji fotografowania, jej początkach i ciekawych osiągnięciach artystycznych, które mogliśmy podziwiać na spotkaniu. Dzięki tej wizycie podopiecznym udało się  dostrzec i podziwiać piękno miasta Żyrardowa, swojej „małej Ojczyzny” na wyświetlonych z na ekranie fotografiach oraz zdjęć zamieszczonych w autorskim albumie p. Pawła, wydanym z okazji 100 lecia Żyrardowa w 2016 r. przez wydawnictwo Miasto Żyrardów. Na zdjęciach pokazany był industrialny poprzemysłowy klimat miasta, architektura obiektów historycznych, osobliwe miejsca zakątki miasta sfotografowane nocą, w dzień, i różnych porach roku, niewątpliwie urzekające i zapadające w pamięć. Niespodzianką dla podopiecznych było oglądanie zdjęć trójwymiarowych za pomocą specjalnych okularów, dzięki którym dostrzegli piękno m.in. opuszczonych wnętrz fabryk, zakładów przemysłowych, parku krajobrazowego Dietricha, urok kamienic i zabytków. Zaaranżowane spotkanie obudziło u wychowanków zainteresowanie fotografowaniem, poznali sprzęt niezbędny do robienia zdjęć, zostali uwrażliwieni na piękno miasta widziane na artystycznej fotografii. Na koniec zajęć podopieczni wręczyli naszemu gościowi własnoręcznie wykonane podziękowanie i upominek. Dziękujemy serdecznie p. Pawłowi za przybycie do naszego Internatu, i życzymy dalszych owocnych sukcesów w karierze fotograficznej.

Marek Sawoń Zespół ds. Ekologii i Bezpieczeństwa

• Wycieczka do OSPS w Żyrardowie „Poznajemy pracę strażaka”

• W dniu 24.02.2022 podopieczni internatu SOSW w Żyrardowie, dzięki uprzejmości prezesa p. Mariusza Wysockiego, wybrali się na wycieczkę do Ochotniej Straży Pożarnej. Celem tej wizyty było poznanie tajników pracy strażaka, wzbogacanie wiadomości wychowanków na temat ochrony przeciwpożarowej poprzez poznawanie urządzeń służących do gaszenia pożaru. Strażacy chętnie zademonstrowali dzieciom niezbędny ekwipunek i sprzęt pożarniczy, jak również wykorzystywany podczas wypadków. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą ochotniczą strażaka, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do różnych wypadków nie tylko samochodowych. Zajęcia edukacyjne zrealizowane we współpracy z członkami OSP Żyrardów wywarły wielkie zainteresowanie i wniosły wiele radości, co zaowocowało wzbudzeniem szacunku dla odważnej, trudnej, często niebezpiecznej pracy strażaków. Na koniec zajęć wychowankowie przekazali strażakom samodzielnie wykonane podziękowania.

Zespół Ekologii i Bezpieczeństwa