• Narodowe Czytanie

          • W dniu 8 września 2023 roku w naszym ośrodku odbyła się kolejna - 12 edycja narodowego czytania. Tym razem pod honorowym patronatem Pana Prezydenta RP czytaliśmy fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”. Uczestnicy imprezy poznali przy okazji krótką biografię pisarki oraz echa powstania samej powieści. Uczniowie i nauczyciele z dużym zaangażowaniem i niemałą satysfakcją prezentowali swoje czytelnicze umiejętności. Tego rodzaju uroczystość z pewnością zachęci w przyszłości naszą młodzież do częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej oraz zaglądania do innych pozycji książkowych.           (M.Mamiński)

          • Rok szkolny 2023 / 2024

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkonego 

            4 września 2023 roku

            Szkoła Podstawowa - godzina 9.00 - sala gimnastyczna

            Szkoła Branżowa i Przysposabiająca do Pracy - godzina 10.00 - sala gimnastyczna

            Zapraszamy :) 

          • Podsumowanie ekologicznego konkursu zbiórki zużytych baterii

          • Uczniowie naszej szkoły w roku szkolnym 2022/23 brali czynny udział w ogólnopolskim, ekologicznym konkursie „Edukujemy – Pomagamy” zbiórki zużytych baterii i akumulatorów przenośnych. Konkurs był organizowany przez firmę REBA Organizację Odzysku SA w Warszawie. Dzięki tej inicjatywie do firmy zostało przekazane łącznie 191 kg trujących odpadów. Zgodnie z regulaminem konkursu, otrzymany dochód ze zbiórki został przekazany do „Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie w Laskach”. Dzięki zaangażowaniu uczniów naszego ośrodka, OSW w Laskach otrzymał wsparcie rzeczowe w postaci artykułów żywnościowych, z których przygotowywano posiłki dla niewidomych podopiecznych, w tym dzieci i młodzieży z Ukrainy.

            Organizatorzy konkursu przysłali naszym uczniom podziękowanie za aktywne uczestnictwo w tym szlachetnym ekologicznym przedsięwzięciu.

            Zespół Ekologii i Bezpieczeństwa, Internat

          • Dzień Dziecka - najcudowniejsze święto !!!

          • 1 czerwca świętowaliśmy Dzień Dziecka.

            Jak przystało na ten dzień było zabawnie, kolorowo i radośnie. Uczniowie brali udział w licznych atrakcjach, takich jak: wyścigi w workach, rzucanie do celu, skoki przez skakankę, ozdabianie lampionów, malowanie wiosennej łąki kredą, rozgrywki warcabowe, quiz o bajkach quiz o zdrowiu.

            Tego dnia odbył się także finał szkolnego konkursu MAM TALENT. Uczniowie prezentowali zdolności plastyczne, wokalne, taneczne, siłowe, zręcznościowe, pamięciowe i wiele innych. Swoimi występami zachwycili całą widownię.

            Do wspólnego śpiewu i tańca porwali nas: Zespół Ludowy Wiskitki, szkolny zespół Kolorowe Dzwonki, bębny pana Jarka Fidela Lange, dziecięca zumba.

            Grupa nauczycieli Ośrodka zaprezentowała swoje zdolności aktorsko - taneczne. Ich niepowtarzalny i zabawny występ doprowadził niejednego do łez (ze śmiechu ).

            W trakcie obchodów mieliśmy wielką przyjemność gościć:

            Starostę Powiatu Żyrardowskiego Krzysztofa Dziwisza,

            Prezydenta Miasta Żyrardowa Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego,

            Mariusza Wysockiego- przedstawiciela Fundacji Nestor i Ochotniczej Straży Pożarnej Żyrardów,

            Przewodniczącego Komisji Oświaty i Kultury Michała Ochnickiego

            Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Żyrardowa Roberta Rybickiego.

            W imieniu uczniów i nauczycieli dziękujemy naszym gościom za pamięć, wsparcie i upominki dla naszych uczniów.

            Pragniemy złożyć także podziękowania Radzie Rodziców i wszystkim wspaniałym Rodzicom zaangażowanym w zorganizowanie poczęstunku dla dzieci.

            Wielkie brawa dla uczniów, na których zawsze możemy liczyć w obsłudze sprzętu muzycznego i pomocy przy uroczystościach.

            Wszystkim dzieciom z okazji ich święta raz jeszcze życzymy wspaniałych przygód, pięknych wspomnień z dzieciństwa, spełniania marzeń i uśmiechu.

            Samorząd Uczniowski

             

          • Olimpiada Równych Szans

          •  

            Powiat Żyrardowski zaprasza

            Jeśli jesteście uczniami z klasy integracyjnej lub specjalnego ośrodka wychowawczego 🏫, którzy chcą czerpać radość ze sportowego ⛹️‍♀️🤾‍♂️współzawodnictwa mamy dla Was idealną okazję❗️😃

            Zapraszamy do udziału w Olimpiadzie Równych Szans❗️🙂

            👉Będziecie mieli szansę rywalizować w dziesięciu różnorodnych konkurencjach, takich jak strzelanie z łuku 🏹, rzuty do celu, strzały do bramki 🥅czy zbijanie kręgli 🎳!

            Aby wziąć udział w imprezie, należy zgłosić się pod adres mailowy 📧sekretariat@soswzyrardow.pl lub pod numer telefonu 📞46 8553184 do 26 maja 🗓️.

            👉Organizatorem Olimpiady jest Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. M. Grzegorzewskiej w Żyrardowie, a główny patronat nad nim objął Krzysztof Dziwisz - Starosta Powiatu Żyrardowskiego. Sponsorem zawodów jest PGK Żyrardów oraz stowarzyszenie Sport Life🙂.

            Do zobaczenia 31 maja w budynku SOSW w Żyrardowie❗️😃

          • Kurs operatora bezzałogowych statków powietrznych...

          • Bezzałogowe statki powietrzne ..... poważnie brzmi ..... drony ..... Tym razem to już ostatni w tym roku szkolnym kurs. Okazał się on być zdecydowanie łatwiejszym w praktyce niż w teorii, ale wrażeń i dobrej zabawy dostarczył jak żaden z poprzednich. Dziękujemy za nie wszystkie i do zobaczenia od września :) …. Bo mamy ogromną nadzieję, że następny rok przyniesie nam kolejne szanse na szkolenia.

          • Spotkanie z dietetykiem

          • 17.05.2023r. naszą szkołę odwiedził Pan Marcin Jasiński - dietetyk. Podczas wykładu dla Szkoły Branżowej, Przysposabiającej do Pracy i klas 6 - 8 Szkoły Podstawowej , uczniowie zapoznali się z obszerną tematyką dotyczącą spożywania kolorowych napojów słodzonych oraz napojów energetycznych. Pan Marcin odpowiedział na pytania:

            Czym są napoje energetyczne?
            Jak działają na organizm dzieci i młodzieży?
            Dlaczego najlepszym napojem jest WODA?
            Bardzo dziękujemy Panu Marcinowi za tak obszerny wykład i mamy nadzieję, że to początek naszych spotkań.

            (M. Białek)

          • Kursy - kolejna odsłona ..... ale nie ostatnia :)

          • Teoria, praktyka, prezentacja efektów no i egzamin ..... tak wygłądały kolejne dwa nasze kursy. Tym razem była to Akademia Barmańska i naua technik makijażu i zdobienia paznokci. Interesujące zajęcia, dużo zabawy i zaskakujące efekty ...... super czas wypełniony wspaniałą atmosferą.   

          • Lekcja muzealna

          • W ramach zajęć edukacyjnych wychowankowie naszego Internatu wybrali  się na wycieczkę do Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie podziwiać wystawę malarstwa Józef Rapackiego. Następnie podczas muzealnych warsztatów malarskich każdy z uczestników namalował swój pejzaż. Wyprawa do Muzeum była bardzo ciekawa i owocująca  pięknymi pracami naszych wychowanków.                                                                  Zespół ds. Kultury i Zdrowia

             

          • Gramy w zielone

          • W poniedziałek, 24 kwietnia obchodziliśmy w naszym Ośrodku Święto Ziemi pod hasłem „Gramy w zielone”. Podczas imprezy uczniowie naszej szkoły mogli poszerzyć swą wiedzę o ekologii w oparciu o prezentacje multimedialne oraz filmy ekologiczne. Czekało także na nich wiele atrakcji przygotowanych przez wolontariuszy i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej Nr 3. Każdy mógł przysiąść przy wyznaczonych stanowiskach i rozwiązać krzyżówkę lub rebus przyrodniczy, wykonać kartkę okolicznościową dla Ziemi, wspólnie namalować obraz przedstawiający szczęśliwych ludzi na zdrowej planecie lub wykonać eko – torbę ze zużytego już T-shertu. Uczniowie pisali swoje postanowienia ekologiczne na ten rok i umieszczali je w plastikowych butelkach. Z tych „listów w butelkach” wykonane zostało wspólnie eko –drzewo. Wielu z uczestników festynu upamiętniło swój w nim udział zdjęciem w oryginalnej, mandarynkowej  fotobudce. Imprezę uatrakcyjniły tańce i zabawy ruchowe do wspólnie śpiewanych piosenek Majki Jeżowskiej. Na koniec wylosowani uczniowie – posiadacze Paszportów Ekologa - wraz z panią Dyrektor oraz naszymi przedszkolakami posadzili drzewa na terenie szkoły. Są one symbolem naszej dbałości o Ziemię i jednocześnie pamiątką zakończonej w tym roku modernizacji naszego Ośrodka. Przesympatycznym wolontariuszom z „trójki” i ich opiekunkom, jako wyraz podziękowania zostały wręczone „bratki wdzięczności”.

            Mamy nadzieję, że głoszone hasło imprezy odmieni nawyki ludzi i zwiększy świadomość ekologiczną. Po prostu …. GRAJMY W ZIELONE !!!

            (A. Sobczak)

          • 80 rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

          • Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Stał się symbolem Powstania w Warszawskim Getcie. W dniu 19 kwietnia biblioteka szkolna w ramach akcji „Żonkil” zorganizowała apel poświęcony temu wydarzeniu. Podczas apelu przybliżona została historia tych heroicznych wydarzeń. Jak to Marek Edelman pisze w książce „Zdążyć przed Panem Bogiem”: „Śmierć w komorze gazowej nie jest gorsza od śmierci w walce; niegodna śmierć jest tylko wtedy , kiedy się próbowało przeżyć cudzym kosztem”.

            (biblioteka szkolna)

          • Biegi przełajowe - Mistrzostwa Powiatu i Gminy

          • W dniu 15.04.23  reprezentacja naszego Ośrodka pod opieką pana Jacka Adamiaka w składzie : Jarek Czarnecki, Ala Grzegorzewska i Patryk Leśniewski uczestniczyła w Mistrzostwach Powiatu i Gminy w biegach przełajowych Osuchów 2023. Mimo ulewnego deszczu, w silnej stawce drużyn szkół ponadpodstawowych nasza SOSW uplasowała się na 3 miejscu w klasyfikacji drużynowej, wyprzedzając min. L.O Żyrardów, LO Mszczonów i inne mocne ekipy. Ekipa naszego Ośrodka kolejny raz zaznacza swoją obecność w rozgrywkach sportowych na terenie powiatu i województwa. Brawo my !!!

            (J. Adamiak)

          • Spotkanie Wielkanocne

          • 29 marca odbył się kolejny apel SU. Spotkanie z okazji nadchodzących świąt, a co za tym idzie dotyczące tradycji, obrzędów oraz wszystkiego, co związane jest z Wielkanocą. Każda klasa, wraz z wychowawcą zaprezentowała swoje świąteczne propozycje. A było ich wiele: podziwialiśmy dekoracje świąteczne, koszyczki wielkanocne, palmy. Odbyły się wyścigi z jajem, rzut jajem do celu, odgadywanie dotykiem, skrobanie marchewek, psikanie wodą do celu.  Jedliśmy pyszne babki, mazurki, sałatki. Podziwialiśmy wiosenne uprawy w doniczkach. Wysłuchaliśmy wierszyków wielkanocnych. A zumba taniec, poderwał nas z krzeseł do podskoków. Zrobiliśmy sobie zdjęcia w fotoramce. Było wesoło, radośnie, smacznie i świątecznie.

            I takich Świąt Wielkanocnych Wam życzymy. Pełnych tradycji, radości, smakołyków w gronie bliskich osób.

            (Samorząd Uczniowski)

             

          • Zabawy logopedyczne

          • 28 marca odbyły się Zabawy Logopedyczne dla najmłodszych uczniów naszej szkoły oraz przedszkola. Dzieci  odgadywały  dźwięki otoczenia, bawiły się w trakcie piosenek z pokazywaniem,  ćwicząc przy tym znajomość gestów naturalnych, gimnastykowały języki, starając się zapamiętać coraz dłuższe sekwencje, utrwalały na wesoło znajomość kolorów, ćwiczyły pamięć. Wszyscy nauczyli się również jak przywitać kolegę, podziękować mu lub go o coś poprosić  za pomocą gestów Makatonu. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie oraz wspaniałą zabawę.

            Zespół Logopedów SOSW

          • Spotkanie z Joanną Papuzińską

          • "Czytanie jest oknem na świat. Nie ma większego daru, jaki możemy dać dziecku niż moc czytania"

            Naszą szkołę odwiedziła Joanna Papuzińska - profesor zwyczajny nauk humanistycznych, wybitny prozaik, krytyk literacki a przede wszystkim autorka ponad 50 utworów dla dzieci. Znana przede wszystkim z takich tytułów jak "Moja mama czarodziejka" czy "Asiunia", które należą do obowiązującego kanonu lektur. Pani Joanna jest laureatką wielu nagród. Jak sama mówi, najważniejszy jest dla Niej Order Uśmiechu przyznawany przez dzieci. Podczas spotkania Pani Joanna opowiedziała o czym są wybrane jej książki, pokreśliła ich znaczenie w rozwoju młodych umysłów, zachęciła uczniów do czytania i odkrywania literackiego świata. Tego dnia odbył się również finał konkursu "Ilustracja do utworu Joanny Papuzińskiej", gdzie sama autorka przyznała nagrody. Nie mogło być inaczej - wszystkie prace zostały nagrodzone, a laureaci otrzymali od Pani Joanny pamiątkowy dyplom oraz mały upominek. Uczniowie podziękowali Joannie Papuzińskiej za przybycie własnoręcznie wykonanym prezentem, który sentymentalnie odnosił się do wspomnień autorki. Nie obyło się również bez wzruszeń i kwiatów i gromkich oklasków.

            (M. Białek, H. Kupska)

          • Kursów ciąg dalszy :)))

          • Kolejne kursy organizowane  przez Agencję Rozwoju Mazowsza w ramach projektu ,,Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego'' już za nami. 21.03 - 22.03 odbył się kurs trenera personalnego,  23.03 - kurs masażu sportowego, a 24.03 – kurs masażu tkanek głębokich. Tym razem wymagały one od nas nieco wysiłku fizycznego. Niektórzy nawet narzekali na zakwasy :). Ale inni wyrazili chęci pogłębienia tematu i doskonalenia umiejętności w tym zakresie. Może odnaleźli swoją drogę zawodową? Temu właśnie służą te kursy – zasmakowaniu w temacie i odpowiedzi na pytanie: co dalej? Życzymy mądrych decyzji.

          • Powitanie Wiosny

          • W tym roku wiosnę powitaliśmy w nietypowej formie. Uczniowie szkoły podstawowej, przysposabiającej do pracy i branżowej udali się na wycieczkę. Pierwszym punktem wyprawy była Galeria Instrumentów Folkowych w Grodzisku Mazowieckim. Wysłuchaliśmy ciekawej opowieści o dawnych instrumentach, mogliśmy je zobaczyć a na niektórych nawet zagrać! Było co oglądać, bo istniejące ponad pół wieku muzeum zgromadziło ponad tysiąc instrumentów. Następnie udaliśmy się do Warszawy. Tam młodsi uczniowie spędzili czas na beztroskiej zabawie w sali zabaw Inca Play. Mogli spożytkować swoją energię na wspinaczkach, torach przeszkód i w tunelach. Starsi uczniowie obejrzeli film przygodowy "Shazam! Gniew bogów". Ten wyjazd obfitował w same przyjemności: coś dla ucha, coś dla oka i coś dla ciała. W dobrych nastrojach wróciliśmy do szkoły. Szkolne Koło Turystyczne "Trampek"

          • "Trudne wierszyki" - a my wygrywamy !!!

          • W piątek 17 marca w Zespole Szkół Specjalnych im. Hipolita Szczerkowskiego w Grodzisku Mazowieckim odbył się międzyszkolny logopedyczny konkurs recytatorski "Trudne wierszyki". Naszą szkołę reprezentowali Kacper Tuszyński, Oliwier Bodych, Jakub Woźniak i Weronika Jędrzejczak. Wszyscy uczniowie wspaniale recytowali wybrane wiersze.

            Laureatami konkursu zostali:           

            1 miejsce- Oliwier Bodych i Jakub Woźniak

            2 miejsce- Weronika Jędrzejczak

            Logopedzi SOSW pragną złożyć ogromne podziękowania nauczycielom i rodzicom za wkład pracy i zaangażowanie w przygotowanie uczniów do konkursu. Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie gratulujemy!