• "Trudne wierszyki" - a my wygrywamy !!!

     • W piątek 17 marca w Zespole Szkół Specjalnych im. Hipolita Szczerkowskiego w Grodzisku Mazowieckim odbył się międzyszkolny logopedyczny konkurs recytatorski "Trudne wierszyki". Naszą szkołę reprezentowali Kacper Tuszyński, Oliwier Bodych, Jakub Woźniak i Weronika Jędrzejczak. Wszyscy uczniowie wspaniale recytowali wybrane wiersze.

      Laureatami konkursu zostali:           

      1 miejsce- Oliwier Bodych i Jakub Woźniak

      2 miejsce- Weronika Jędrzejczak

      Logopedzi SOSW pragną złożyć ogromne podziękowania nauczycielom i rodzicom za wkład pracy i zaangażowanie w przygotowanie uczniów do konkursu. Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie gratulujemy!   

     • Turniej halowej piłki nożnej

     • 15 marca 2023 roku nasza drużyna halowej piłki nożnej wzięła udział w turnieju piłkaskim. Rozgrywki odbyły się w Grodzisku Mazowieckim. Rywalizowały ze sobą zespoły z terenu województwa mazowieckiego. Nasz Ośrodek reprezentowali : Roksana Gumieniak, Patrycja Laskowska, Kuba Koziński, Kamil Pudło i Przemek Kowalewski. Wielkie emocje, sportowa rywalizacja i ogromna radość z osiągniętego wyniku sprawiły, że na długo zapamiętamy te zawody. Brawa dla naszych sportowców !!!

     • Kurs baristy ..... smakowity :)

     • 2 marca 2023 roku w naszej szkole odbył się jeden z całej serii kursów organizowanych dla naszych uczniów ze szkoły branżowej i przysposabiającej do pracy. Tym razem był to kurs baristy .... Pyszną kawą przygotowną przez "kursantów" delektowali się wszyscy w szkole .... było pysznie i estetycznie ..... Kurs Baristy  organizowany był przez Agencję Rozwoju Mazowsza w ramach projektu ,,Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego''.  Szkolenie prowadzlił trener z Instytutu badawczo - szkoleniowego z Olsztyna. Dziękujemy wszyscy bardzo serdecznie.

     • W naszej pamięci

     • W dniu 3 marca, uczniowie Szkoły Branżowej naszego Ośrodka byli na wycieczce w Muzeum Mazowsza Zachodniego. Tematem wystawy oraz prelekcji, w której uczestniczyliśmy była pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

      (J. Szmitkowska, K. Tabędzka)

     • Spotkanie z ratownikami WOPR

     • 9 lutego uczniowie klas naszej szkoły brali udział w spotkaniu z ratownikami WOPR - Panem Jarosław Więckowski oraz Panią Julią Rogozińską, którzy przeprowadzili zajęcia dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy, zasad zachowania bezpieczeństwa nad wodą oraz zasad postępowania w przypadku zagrożeń, aby ferie, które się zbliżają były radosne i bezpieczne . Ratownik przekazał w praktyczny sposób niezbędną wiedzę, jak należy zachować się w sytuacji, kiedy ktoś w najbliższym otoczeniu będzie potrzebował natychmiastowej pomocy. Uczniowie przypomnieli sobie numery alarmowe, na które trzeba dzwonić w razie zagrożenia. Dowiedzieli się również, czym zajmują się ratownicy WOPR, kiedy nie należy wchodzić do wody, ani na lód oraz jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo - oddechową. Uczniowie brali aktywny udział w spotkaniu. Wszystkim bardzo podobała się taka forma nauki. Serdecznie dziękujemy Panu Jarkowi oraz Pani Julii za zaangażowanie i poświęcony czas.

      M. Białek

     • Pamięć nie wyklucza.

     • Uczniowie naszej szkoły  uczcili  Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holocauście i rocznicę akcji wysiedleńczej żydowskich obywateli  naszego miasta ( 4 - 9 lutego 1941 roku)  wizytą na cmentarzu żydowskim w Żyrardowie. Smutne wspomnienia, ludzkie tragedie i okrucieństwo wojny  po raz kolejny wycisnęły  niejedną łzę na twarzach nas zgromadzonych w  mroźny dzień 9 lutego 2023 roku na terenie  nekropolii żydowskiej znajdującej się przy ul. Mireckiego 3 w Żyrardowie.                                                                                                                                                                                                                                                       Klasa 8 SP i opiekun  Ewa Żukowska

     • Magiczny Botaniczny zdobyty :)

     • 1 lutego nasza silna przyjaźnią grupa wybrała się w kolejną podróż. "Magiczny Botaniczny" był naszym celem. Szczęśliwie i pogoda, i pociągi , i warszawskie MZK było po naszej stronie. Zdążyliśmy więc i obejrzeć Pałac Prezydencki, pospacerować po Łazienkach Królewskich i ukłonić się Fryderykowi Chopinowi. Na deser gwóźdź tego wyjazdu - kolorowa, świecąca milionami światełek, magiczna bajkowa kraina. Zobaczcie sami, bo trudno ją opisać słowami ............

      J. Szmitkowska, A. Sobczak, A. Charemska

     • „Szanujemy pracę strażaka” - wycieczka do Ochotniczej Straży Pożarnej

     • We wtorek 17 stycznia dzięki uprzejmości prezesa p. Mariusza Wysockiego i p. Mateusza Tyburskiego odbyła się druga wizyta wychowanków internatu SOSW w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Żyrardowie. Poprzednim razem strażacy opowiadali ogólnie o pracy strażaków, funkcjonowaniu systemu pożarnictwa w Polsce, zapoznali z ekwipunkiem i wyposażeniem niezbędnym w pracy strażaka. Dzięki wsparciu MDP OSP Żyrardów udało się zrealizować pokaz udzielania pierwszej pomocy, zaprezentowano nowe pojazdy będące na  wyposażeniu strażnicy. Wychowankowie utrwalili numery alarmowe do służb ratowniczych. Każdy podopieczny mógł zobaczyć i samemu spróbować wykonać proces związany z udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym. Spotkanie wzbogaciło wiadomości uczniów na temat ochrony przeciwpożarowej, poznali główne przyczyny powstawania pożarów, właściwego postępowania i reagowania w chwili wystąpienia zagrożenia. Na koniec spotkania podopieczni przekazali samodzielnie wykonane upominki. Dziękujemy uprzejmie OSP w Żyrardowie za serdeczną, pożyteczną, solidną, owocną współpracę, i liczymy na kolejne pełne pozytywnych wrażeń, ciekawe edukacyjne spotkania. 

      Zespół ds. Ekologii i Bezpieczeństwa, Internat

     • KOMUNIKAT

     • Dyrekcja Ośodka informuje , że w związku z przeprowadzanym w naszej placówce remontem telefon szkolny jest nieaktywny.

      W przypadku konieczności skontaktowania się ze szkołą prosimy o bezpośredni kontakt z dyrektor Ośrodka

      panią Bożeną Piotrowską - nr telefonu 508 791 404.

      Od dnia 16 stycznia 2023 roku telefon szkolny będzie ponowie aktywny. 

     • Powiatowy konkurs na Bombkę Bożonarodzeniową

     • 20 grudnia 2022 roku w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie odbyło się podsumowanie II-go etapu konkursu na ,, Bajeczną bombkę". 3 miejsce w kategorii szkoły ponadpodstawowe zajął Marcin Dębski ze swoją bombką z piernika. Zanim Marcin odebrał swoją nagrodę w Starostwie musiał wygrać szkolny etap tego konkursu. I tak się stało – 2 grudnia 2022 roku ogłoszono wyniki : I miejsce zajął Marcin Dębski, II – Emilia Mirecka, III – Maja Jastrzębska. Gratulujemy wszystkim bardzo serdecznie!!!

     • VII Festiwal Kolęd i Pastorałek

     • Po dwuletniej, pandemicznej przerwie po raz siódmy nasz Ośrodek zorganizował spotkanie w gronie naszych sprawdzonych i nowych przyjaciół na wspólne kolędowanie. Kto nie był niech żałuje - świąteczna atmosfera radości i wzruszenia zagościła w Centrum Kultury na dobre. Chcecie choć trochę poczuć tę magię - obejrzyjcie zdjęcia i kliknijcie w VII Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Żyrardowie - YouTube .

      Honorowy patronat nad Festiwalem objęli:

      Krzysztof Dziwisz – Starosta Powiatu Żyrardowskiego

      Lucjan Chrzanowski – Prezydent Miasta Żyrardowa

      Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego

      Impreza nie odbyłaby się bez naszych sponsorów: 

      Krzysztof Skrobisz – radny miasta Żyrardowa

      Jan Filocha – Polmos

      Michał Klonowski – PGK

      Krzysztof Rdest – EMKA

      Artur Ciuchta – FM Logistic

      Andrzej Duda – restauracja Szpularnia

      Agnieszka Zygadło – kawiarnia Tygielek

      Piotr i Elżbieta Sielscy – Piekarnia Ola

      Artur Kalisiak

      Joanna Czerwińska

      Sala „U Dudka” wraz z Anetą Fabisiak, Jerzym i Grażyną Sosińską

      Michał Ochnicki i stowarzyszenie Sport Life

      Jarek „Fidel” Lange

      Szczególne podziękowania dla:

      Łukasza Kasperczyka – dyrektora Centrum Kultury, Naczelnika   Wydziału Kultury i Promocji Miasta Żyrardowa oraz pracowników Centrum Kultury

      Wiesław Tupaczewskiego – współprowadzącego Festiwal

      Jurorów:

      Grzegorza Dobrowolskiego, Aleksandry Rudzińskiej, Renaty Ozon, Niny Wiśniewskiej, Roberta Dudkiewicza, Zbyszka Perki, Sławka Naleja, Jarka Lange, Sebastiana Raja, Anny Dubieleckiej, Joanny Pawelec – Stańczak oraz Jolanty Wereszczyńskiej

      Justynie Bukowskiej i Piotrowi Więckowskiemu za fotorelację z naszego wydarzenia.

      Podczas konkursu wokalnego jury oceniało uczestników w trzech kategoriach:

       I - do lat 14

      1. Karolina Chudoń (SP3 w Żyrardowie)
      2. Barbara Klimek (ZSS Pruszków)
      3. Jan Jarosz (SP1 Żyrardów)

      Wyróżnienie: Oliwier Bodych (SOSW Żyrardów)

       II - od lat 14

      1. Kamila Sawicka (ZSS Pruszków)
      2. Ewa Piórko-Arkuszewska (ZSS Pruszków)
      3. Jakub Konofalski (ZSS Grójec)

       III -  zespoły: wokalne, wokalno-instrumentalne i instrumentalne

      1. „Bardzo fajny zespół z Grójca” (ZSS Grójec)
      2. „Integrusie“ (SP3 Żyrardów)
      3. „Kolorowe dzwonki“ (SOSW Żyrardów)

      Wyróżnienie: Duet: Katarzyna Księżakowska i Kamila Sawicka (SOSW Pruszków)

      Wyróżnienie: „Jedynkowe nutki” (SP 1 Żyrardów)

      Wyróżnienie: „Andruty“ (SP 3 Żyrardów)

      Dodatkowo odbył się również konkurs plastyczny: „Najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy”. 

      Laureatami zostali:

      1. Natan Pachowski (SOSW Pruszków)
      2. Julia Wrzodak (SOSW Żyrardów)
      3. Jan Jarosz (SP 1 w Żyrardowie)

      Wyróżnienie: Iga Hodun (SOSW Pruszków)

      Wyróżnienie: Wiktor Mróz (SP 1 w Żyrardowie)

      Wszystkim uczestnikom Festiwalu serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok

       

     • „Nie jesteśmy obojętni na los zwierząt”

     • Wychowankowie internatu w SOSW w Żyrardowie, pamiętając o potrzebie pomocy dla zwierząt, każdego roku biorą czynny udział w ogólnopolskiej akcji społeczno - ekologicznej „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”. W dniu 13.12.2022 do pobliskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt im. Kazana przekazali zebraną przez siebie karmę i zabawki. Za szlachetny udział w akcji i dobre serca otrzymali słowa podziękowania od Pani Prezes żyrardowskiego schroniska.                                                                                                                                                                                                                             Zespół Ekologii i Bezpieczeństwa 

     • "Jesteśmy eko" - podsumowanie projektu

     • Niestety..... wygląda na to, że nasza litewska przygoda nieubłaganie przechodzi do przeszłości. 29 listopada byliśmy z wizytą w Starostwie Powiatowym na podsumowaniu naszego pobytu w Solnecznikach. Podczas miłej rozmowy z Panem Starostą opowiedzieliśmy o naszym dwutygodniowym pobycie na Litwie.... o wycieczkach, zajęciach, nowych kolegach. O tym, że nie bardzo chciało nam się wracać. Pan Starosta wręczył wszystkim certyfikaty potwierdzające nasz udział w projekcie oraz obdarował każdego upominkiem. My również mieliśmy dla Pana niespodziankę. Sympatyczne spotkanie zakończyliśmy wspólną sesją zdjęciową. I to już koniec.........

     • 104 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

     • "Dziś w całej Polsce brzmi Mazurek. Dzisiaj radości kanonada!

      Witamy wszyscy Niepodległość i Jedenasty Listopada"

      14.11.2022 r. w naszej szkole odbył się apel, który był jednocześnie lekcją historii. Dzięki prezentowanym przez uczniów wierszom, wspólnie śpiewanym pieśniom odczuliśmy wzruszające emocje. To była chwila zadumy i refleksji, że możemy żyć w wolnym kraju. Swoją obecnością zaszczyciła  nas grupa żołnierzy z 37 DYWIZJONU  RAKIETOWEGO OBRONY POWIETRZNEJ W BIELICACH. Opowiedzieli nam o blaskach i cieniach pracy żołnierza. Pokazali sprzęt wojskowy. Uczniowie mogli przymierzyć ubranie ochronne oraz dotknąć broń. Dostali nawet pamiątkowe kalendarze i plany lekcji. Była długa kolejka chętnych do działań praktycznych z żołnierzami. Mamy nadzieję, że to nie było nasze ostatnie spotkanie.

      Samorząd Uczniowski

     • Witamy w szkole nowych uczniów !!!

     • 9.11.2022 r. uroczyście powitaliśmy nowych uczniów w naszej szkole. Cała społeczność szkolna była świadkiem ślubowania. Na uroczystości nie zabrakło również rodziców, opiekunów i przyjaciół nowych uczniów.  Uroczystość odbyła się w pięknej, wyremontowanej sali gimnastycznej. Uczniów powitali dyrektorzy: Monika Modrzejewska i Piotr Bronowski. Przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury - Michał Ochnicki życzył im samych sukcesów i radości z przebywania w naszej szkole. Koledzy i koleżanki z najmłodszych klas śpiewająco uświetnili uroczystość. Nowi uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Życzymy im, by w naszej szkole, oprócz bardzo dobrych ocen, zdobyli wspaniałych przyjaciół. Żeby czas spędzony z nami pełen był radosnych i dobrych dni. 

      Samorząd Uczniowski

     • Święto Dyni – XII edycja

     • 24 października 2022 roku już po raz 12 obchodziliśmy w internacie „Święto Dyni”. Każda grupa przygotowała wylosowaną potrawę, której głównym składnikiem była dynia. Na stole pojawiły się wspaniałe dania: dyniowy gulasz, zupa dyniowa, ciasto z dynią i orzechami, dyniowe muffinki i hit tegorocznego święta – lody dyniowe z czekoladą. Było bardzo smacznie i bardzo wesoło.

     • Mamy to !!!!!!!

     • Dnia 23 listopada 2022 roku reprezentacja SOSW w składzie: Patryk Leśniewski, Julka Czupryńska, Roksana Gumieniak i Kacper Jakubczak pod opieką pana Jacka Adamiaka wzięła udział w Grodziskim Turnieju Tenisa Stołowego im. Hipolita Szczerkowskiego.

      I .... mamy to :   I miejsce Julki Czupryńskiej i III miejsce Roksany Gumieniak w kategorii szkół podstawowych oraz     III miejsce Patryka Leśniewskiego w kategorii szkół branżowych. Brawa dla całej naszej drużyny !!!!

     • "Młodzież z prawem na cz@sie”

     • Dnia 14.11.2022 w naszej szkole odbyły się zajęcia realizowane w ramach projektu Fundacja LexCultura  pt. "Młodzież z prawem na cz@sie” finansowanego ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Celem projektu zajęć jest edukacja młodzieży w zakresie aktualnych problemów konsumenckich, podstawowych praw, jakie przysługują konsumentom, ze szczególnym naciskiem na sferę cyberbezpieczeństwa oraz oszustw w Internecie. Uczestnikami szkolenia byli uczniowie klas I, II i III szkoły branżowej oraz z zespołów A i E. Zajęcia były prowadzone przez panią Karolinę Przybyłke oraz pana Huberta Plichta. Organizacją zajmowała się pani Jolanta Szmitkowska.

     • „Jem zdrowo” – internatowe zajęcia kulinarne

     • W dniu 8.11.22 w naszym Internacie odbyły się ekologiczne zajęcia kulinarne w ramach obchodów Dnia Zdrowego Jedzenia i Zdrowego Gotowania. Wspólnie przygotowaliśmy sałatkę z kiszonych buraków oraz chipsy z buraków, ziemniaków i marchewki. Dodatkowo ususzyliśmy plasterki jabłek. Przygotowane jedzenie było zdrową alternatywą dla przekąsek, które zazwyczaj kupujemy w sklepach. Zajęcia uświadomiły podopiecznym jak w prosty i tani sposób można przygotować smaczne i zdrowe jedzenie.

      Zespół Ekologii i Bezpieczeństwa